Vernisáž, která se konala ve čtvrtek odpoledne, upoutala nejen dospělé, ale také dětské návštěvníky.

Publikum přivítal všem dobře známý Kašpárek, o hudbu se postarala loutková dechová kapela. Přerovské loutkové divadlo slaví stoprvní narozeniny a popřát mu přišli také bývalí členové.

„Do divadla jsem chodil v šedesátých letech, než jsem odešel na vysokou školu. Pět let jsem dělal osvětlovače a recitátora, poněvadž to bylo spojený. Během pěti sezon jsem recitoval všechny hry, které se uvedly," zavzpomínal například Jiří Pěček.

„Byla to krásná doba. Jsem už bohužel nejstarší, spousta členů ze staré gardy, která tam byla, už umřela," podotkl.

Pojítkem je principálka

Pojítkem všech, kteří za posledních několik let v divadle působili, je principálka Marie Veřmiřovská.

„Mám radost, polovina lidí, co přišla na vernisáž, prošla loutkovým divadlem. Vy se všichni neznáte, ale většinu z vás znám zase já," prozradila při úvodním slovu.

Návštěvníci mohou potkat loutky pohádkových postav zavěšené přímo v prostoru galerie, při vstupu je čekají marionety zpěváka Pavla Nováka nebo také principálky Marie Veřmiřovské.

Zajímavostí jsou kulisy Perníkové chaloupky z roku 1930. Mezi výstavní perly patří i osmdesát let staré loutky, takzvané hlavičky nebo loutky, které přežily povodeň v roce 1997.

„Vystaveny jsou také dobové plakáty, které nebyly tištěny klasickým způsobem jako dnes. Malovali je tehdy ručně, obsah tedy zůstával stejný, ale forma se do každého kousku promítla různá," prozradila vedoucí galerie Lada Galová.

Snahou bylo ukázat předměty a artefakty, které nebyly vystaveny na loňské výstavě v muzeu.

Jedno z prvních na Moravě

Přerovské loutkové divadlo vzniklo jako jedno z prvních na Moravě v roce 1915.

Po období účinkování v Palackého škole byla roku 1936 v nové sokolovně u Bečvy postavena jedna z nejmodernějších scén své doby.

Jako amatérské hrálo divadlo po celou dobu své existence vždy od Dušiček do Velikonoc.

Výstava potrvá do 28. března. Expozice nabízí každodenní projekci pohádek nastudovaných v divadle za posledních několik let nebo besedu o historii loutkového divadla s Marií Veřmiřovskou, která se koná ve čtvrtek 17. března v 16 hodin.