Pavel Mašek už pro Přerovský Kašpárek zhotovil desítky loutek.

„V poslední době to byly marionety pro představení O zlaté rybce nebo pohádku O dvanácti měsíčkách. Loutkář musí znát dobře pohádku a vědět o jejích postavičkách úplně všechno," prozrazuje.Loutkář Pavel Mašek

Jeho marionety vznikají vždy po konzultaci s principálkou Marií Veřmiřovskou, která má o charakterech postav jasnou představu.

„Správný loutkář by měl rozumět dětské duši a vědět, co děti chtějí a nechtějí, ale také – čeho se bojí. Často musíme postavu trochu přehnat, aby byla hodně zlá. Jindy se zase musí udělat hezčí, pro ty nejmenší děti," vysvětluje.

Nejnáročnější je prý samotná výroba marionet.

„Základem je lipové dřevo a zbytek děláme podle toho, co divadlo vyžaduje – jestli chce celodřevěné loutky nebo s kašírovanou hlavou," říká. Největší marionety, které znojemský loutkář vyrobil, měly výšku kolem jednoho metru.

Jak se rodí loutka?

A jak dlouho trvá, než se „narodí" nová postava? „Výroba jedné loutky může trvat desítky hodin, nepracuje na ní ale jen jeden člověk, vždy je to společná práce více lidí," popisuje.

Přestože Pavel Mašek vystudoval výpočetní techniku a zpracování informací, své původní profesi se vzdálil. „Loutky jsou v rodině. Už na základní škole jsem se tatínkovi díval pod ruky a pozoroval ho při práci. Protože jsem mu pomáhal, hodně jsem se od něj přiučil," vzpomíná.

Jeho nejslavnějším dílem je padesát centimetrů vysoká marioneta přerovského zpěváka Pavla Nováka. Vytvořil ji podle fotografií umělce.

„Vytvářet loutku podle skutečné osobnosti sice není úplně obvyklé, ale stává se to. K dispozici jsem měl jen fotky z minulosti. Chtěl jsem co nejvíce vystihnout výraz člověka, jeho charakteristiku," líčí. Na zhotovení marionety měl necelé tři týdny a práci tehdy zkomplikovalo shánění vlasů.

„Měli jsme jen paruky s rovnými vlásky, ale s těmi to nebylo ono. Museli jsme tedy zajet k výrobci a nechat si vyrobit vlasy kudrnaté," popisuje Mašek.

Z konečného výsledku měl ale velmi dobrý pocit a loutka se líbila jak příbuzným, tak i fanouškům a obdivovatelům Pavla Nováka.