Setkání loutkoherců mají v Přerově tradici - zatímco v lichých letech se pořádají nesoutěžní sokolské celostátní přehlídky, v sudých pak Loutkářské letnice. Program odstartoval už v pátek a soubory se budou střídat v prostorách divadla Přerovský Kašpárek až do nedělního odpoledne.

„Každoročně se u nás scházejí loutkoherci ze všech koutů naší vlasti na nesoutěžním přátelském setkání, které má dlouholetou tradici. Amatérská loutková divadla předvedou malým divákům pohádky v různém provedení - od klasických marionet, maňásků až po jiná alternativní vystoupení,“ přiblížila Marie Veřmiřovská, principálka Přerovského Kašpárku.

Přehlídky jsou pro soubory důležité nejen kvůli výměně zkušeností, ale i načerpání nové inspirace.

„Hlavním přínosem je ale dlouholeté přátelství mezi soubory a dobrý pocit, že se najdou ochotní lidé, kteří v amatérských podmínkách mají snahu a vůli k rozdávání radosti těm nejmenším,“ řekla Veřmiřovská.

Do Přerova letos zavítalo deset souborů a vůbec poprvé se představil Spolek loutkářů z Loun. Už v pátek dopoledne na přerovské scéně vystoupil soubor z Prostějova s pohádkou O princezně Fifleně a čertici Ruměně.

S představením O třech čunících přijel soubor z Rakovníka, který zahrál odpoledne. Od tří do pěti hodin pak mohli zájemci využít možnosti prohlédnout si prostory loutkového divadla.

Po slavnostním zahájení v sobotu ráno předvedl své umění domácí soubor, který zahrál pohádku Ferda Mravenec.

„Loutka našeho Ferdy už absolvovala řadu výstav u nás i ve světě, a tak ho mohlo vidět třeba publikum v Olomouci, Hranicích, ve Znojmě, ale i ve světových metropolích - v Paříži, Tokiu, Moskvě a Praze. Hned po přehlídce poputuje na další výstavu do Bratislavy,“ prozradila Marie Veřmiřovská.

V sobotu se během dne vystřídalo několik divadel. Spolek loutkářů v Lounech předvedl hru Princezna Koloběžka, divadlo Srdíčko z Vysokého Mýta pak pohádku Rozum a Štěstí. Z dílny pražských loutkových divadel spatřili diváci Perníkovou chaloupku z Prahy Královských Vinohrad a divadla Bubeníček, soubor Říše loutek Praha zahrál Dášeňku.

Loutková dílna Klubíčko Zábřeh představila hru o slavném rodákovi s názvem Putování Jana Eskymo Welzla. V sobotu odpoledne se uskutečnil také seminář Martina Kláska, který několik desetiletí vodil loutky Spejbla a Hurvínka.

Nedělní den odstartovalo v 10 hodin loutkové divadlo Jiskra Praha Kobylisy představením Vodníkova Hanička, loutkové divadlo Frydolín Praha Hostivař uvede maňáskové představení Kašpárkovy pohádky. Přehlídku uzavře představení O třech čunících v podání loutkoherců z Rakovníka.