Zpěvák Pavel Novák podlehl boji se zákeřnou rakovinou před pěti lety. Jenže vyřezávaná soška jednoho z nejlepších českých interpretů populární hudby má připomenout hlavně období, kdy byl v plné síle. I to byl záměr autora, který se s Pavlem Novákem osobně setkal. Vyřezávanou figurku vytvořil podle fotografie z dob jeho mládí.

„Zaujala mě na něm jeho houževnatost, ale také vlastenectví a vztah k Moravě. Nikdy nás neopustil a neutekl nikam do Prahy. Jeho píseň o Moravě považuji za jednu z nejkrásnějších," vyznává se ze svého obdivu k Pavlu Novákovi loštický řezbář.

A co má symbolizovat srdce, ze kterého vychází houslový klíč?

„Do hrobu z něj odešla poslední nota, ale lidé na něj nikdy nezapomenou. Jeho písničky jsou nesmrtelné," podotýká.

Nové figurky osobností z regionu ve známém betlému loštického řezbáře Jaroslava Beneše - postavička Petra Nováka

Figurka Pavla Nováka. DENÍK/Jiří Kopáč

Unikátní relikviář

Loštický řezbář Jaroslav Beneš už zhotovil na dvě stě devadesát figur a část z nich zasadil do svého unikátního betlému. Kromě dřevěných postaviček je součástí jeho cenné sbírky i „relikviář", který tvoří dárky od osobností, s nimiž se osobně setkal.

„Když u mě Pavel Novák před lety byl, daroval mi tužku, s níž psal noty, když skládal písničky. Je na ní tedy i otisk jeho ruky. Dal mi i trsátko ze své kytary," zmiňuje řezbář, který lituje jen toho, že se slavný zpěvák svého dřevěného dvojníka nedožil. Práci na sošce totiž neustále odkládal kvůli jiným povinnostem, což ho dodnes mrzí.

Ve svém relikviáři má prý řezbář mimo jiné i strunu z kytary přerovského skladatele Jaroslava Wykrenta. I jeho socha totiž zdobí betlém. „Pan Wykrent tady sídlí mezi dřevěnými spoluobčany už několik let," připomíná. Známý textař mu do kroniky vlastnoručně napsal i začátek své nejslavnější písničky Pentle růžová.

Prvního prosince, kdy bude loštický betlém zpřístupněn veřejnosti, se postavička Pavla Nováka dočká svého pasování do stavu „vysoké zdřevnatělosti". Na tento obřad pozval řezbář i manželku Pavla Nováka Olgu.

„Mám z toho velkou radost, i manžela by to potěšilo. Když byl tenkrát před lety u řezbáře v Lošticích, dovezl mi vyřezávané srdíčko. Křestní list nové sošky jsem dostala už v létě na loštických slavnostech," popisuje Olga Nováková.

Zhotovení figurky zpěváka z lipového dřeva zabralo řezbáři asi dva týdny. Pracoval na ní ale téměř bez přestávky.

„Nejtěžší bylo zachytit detaily obličeje. K ruce jsem měl fotografii z dob největší slávy. Před sebou pak obraz člověka, který už byl vážně nemocný. Když tady ale tehdy byl, tak ho představa, že bude mít vlastní sošku v betlému, nadchla," vzpomíná Jaroslav Beneš.

Novým přírůstkům své vyřezávané sbírky prý během slavnostního ceremoniálu vždy říká: „Zde nezestárnete, ani neomládnete, ale stanete se žijící legendou pro věky budoucí". V případě Pavla Nováka tato slova beze zbytku platí.