Neporušená ulička z kamenné dlažby ze 16. století, po níž se kdysi procházel učitel národů J. A. Komenský, bude v kategorii objev roku konkurovat dvěma dalším nálezům – systému výpustí rybníku Jordán v Táboře na Českobudějovicku a středověkým nástěnným malbám v kostele sv. Havla v Kuřívodech na Liberecku.

„Cílem udělení této ceny je upozornit na významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a vyzdvihnout úspěšné prezentace kulturního dědictví. Lokalita Na Marku v Přerově byla vybrána jako nejlepší příklad záchranného archeologického výzkumu za rok 2013, " uvedl Vlastimil Staněk z Národního památkového ústavu v Olomouci.

Cenné poklady

Přerovští archeologové odkryli základy původní bratrské školy a kostela sv. Marka před dvěma lety. Odborná, ale i laická veřejnost tehdy zajásala. Lokalita Na Marku totiž ukrývala cenné poklady, které dokládají, jak významným duchovním centrem jednoty bratrské tehdy Přerov byl.

Asi největší pozornosti se těší neporušená původní ulička z kamenné dlažby. O této staré cestě k řece Bečvě existuje zmíňka v přerovské Knize pamětní v souvislosti se zajištěním volného přístupu k vodě.

K cenným objevům patří ale i mince z celkem sedmnácti evropských zemí, církevní medailony a ochranné amulety, ale také soubor opaskových kování a další zajímavosti. Raritou byl například zlatý altun, ražený v Turecku.

Výzkum potvrdil, že rozměry bratrského domu odpovídají jeho vyobrazení na nejstarší vedutě města Přerova z roku 1593 od Jana Willenbergera. Jednalo se o dům o třech štítech.

Za nejcennější ale odborníci považují především objevení „genia loci", tedy místa, spjatého s působením významného evropského učence J. A. Komenského, ale také přerovského rodáka a prvního překladatele Nového zákona do češtiny Jana Blahoslava.

Je to prestiž, říká Schenk

Přerovské archeology, kteří stáli u zrodu cenného objevu, nominace těší. „Je to prestiž a na Přerov, ale i všechny organizace, které se na výzkumu podílely, to vrhá velmi dobré světlo," komentoval nominaci archeolog Zdeněk Schenk.

Ten si nejvíce cení toho, že v místech, kudy kráčela historie, nevznikne původně plánované parkoviště, ale nálezy se dočkají důstojné prezentace. Město vyčlenilo na zviditelnění lokality pro turisty a úpravu prostranství částku 2,2 milionu korun. Nedávno byla vybrána ze třinácti návrhů studie toho, jak by mohla lokalita Na Marku v budoucnu vypadat. Stavební úpravy začnou buď koncem letošního, nebo začátkem příštího roku.