„Třeba na hřbitově, kde nahnuté kmeny ničí náhrobky, stromy nikdo nekácí. Ale v centru města, kde je to samý beton, jde pryč i ten zbytek zeleně," kroutila v úterý nechápavě hlavou starší žena, která procházela Kratochvílovou ulicí. Podobné názory zaznívaly i z úst ostatních lidí.

Pracovníci technických služeb ořezávali asi padesát let staré lípy během úterního dopoledne. Kvůli bezpečnosti chodců bylo místo ohraničené páskou a na situaci dohlížela i policie.

Podle města je hlavním důvodem tak razantního zásahu bezpečnost lidí.

„Ve stromech jsou dutiny, je tam část suchých větví a některé byly tak nakloněné nad komunikaci, že hrozily pádem," vysvětlila Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.

Lípy byly ořezány už před lety – takzvaně „na hlavu". „Tentokrát jsme vedli řez výše, než byl ten původní. Dřeviny ale dobře obrazí, takže se lidé nemusejí obávat toho, že by přišli o zeleň v centru," řekla.

Na základě doporučení dendrologů byly nedávno pokáceny i dva javory na nábřeží Protifašistických bojovníků, které byly ve špatném stavu. Z prosychající koruny upadávaly na chodník kusy větví a ohrožovaly kolemjdoucí. Razantního ořezu větví se dočkala už dříve také stromová alej podél frekventované cesty z Přerova na Zlín.