Celkem 32 stromů z celkového počtu 111 mělo padnout. Důvodem byl špatný stav stromů a bezpečnost procházejících lidí. Skupinka místních obyvatel chtěla, aby stromy zůstaly zachovány.
Výsledkem jednání byla záchrana deseti stromů, které čeká odborné ošetření. „Dnešní stav aleje není zcela uspokojivý a některé stromy vykazují na první pohled poměrně značné bezpečnostní riziko. Je třeba si uvědomit, že i menší suché větve padající z vysokých stromů nad 25 metrů mohou mít pro procházející osobu při pádu i smrtelné následky“ uvádí v dendrologickém posudku Petr Kubeša.
„Denně procházím touto alejí. Zvláště v zimním období a v čase poryvů větrů dochází k ulamování větví z poškozených stromů. Ty padají na chodník a do vozovky, což mohu dosvědčit, a mohou ohrozit chodce i projíždějící auta. Úprava aleje mě potěšila,“ uvedla v dopise úřadu městyse Růžena Hromková z místní lékárny.
Přitom vloni na jaře už jedna lípa v aleji při vichřici spadla. „Alej spadá do našeho systému revitalizace historického jádra a kromě toho, že se snažíme o rekonstrukci zámku a náměstí, leží nám na bedrech tato alej. Ta je ale ve vlastnictví Správy silnic Olomouckého kraje. Nechali jsme zpracovat posudek a předali jsme ho Správě silnic, aby začala provádět záchranné práce,“ uvedl tajemník úřadu městyse Václav Vomáčka.
Znalec navrhl údržbu na většině stromů a s ohledem na bezpečnost vykácení 32 stromů. V lednu začalo kácení, hned první den někteří místní lidé protestovali, že některé stromy lze kácení ušetřit, a obrátili se na Českou obchodní inspekci. Ta nezjistila žádné porušení zákona.
Zastánci zachování stromů oslovili také Český svaz ochránců přírody, nechali si udělat posudek nezávislého dendrologa a ten vyhodnotil, že deset stromů lze za určitých podmínek údržby na určitou dobu ponechat.
Toto stanovisko akceptovala Správa silnic s tím, že deset stromů se zachrání. Vykácení dvaadvaceti starých stromů přišlo Správu silnic Olomouckého kraje zhruba na 150 tisíc korun.
„Údržba dalších stromů bude stát zhruba 250 tisíc korun. Začneme s ní hned, jak vyhodnotíme cenové nabídky od firem,“ řekl Jaromír Foltýnek ze Správy silnic Olomouckého kraje.
„Jsme spokojeni. Dosáhli jsme toho, že se nemusely skácet všechny vybrané stromy, a že zbylé se budou za ušetřené peníze ošetřovat,“ řekla za část místních občanů, které kácení stromů trápilo, Bohuslava Stavárková z Hustopeč nad Bečvou.
Podle jejích slov vystupovala skupina čtyř lidí za sedmdesát místních obyvatel, kteří sdíleli stejný názor a stvrdili ho v rámci podpisové akce.
„Rozhodnutí, které bylo vydáno ke kácení, stanovilo povinnost vysadit 35 nových lip v části aleje u nádraží,“ doplnil Václav Vomáčka.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA