Dámy s peřím ve vlasech, apartních kloboučcích a s paraplíčky po boku svých stejně dobově vymóděných pánů vystupovaly z nablýskaných veteránů noblesně jako hvězdy legendárních filmů pro pamětníky. Pozornost všech se ale upínala hlavně k autům. Jejich majitelé se totiž v Lipníku sešli na jubilejním patnáctém ročníku přehlídky automobilových a motocyklových veteránů, která se koná vždy jednou za dva roky.

Rekordní účast

Akce, kterou poprvé v historii její organizátoři rozdělili do dvou dnů, začala v pátek po čtvrté hodině odpoledne. Program zahájila hudební skupina H – Band a diváci se mohli těšit i z tanečního vystoupení skupiny Oldies. Organizátoři letos slibují rekordní účast.

„Očekáváme, že se přehlídky zúčastní na sto dvacet osm historických vozidel a motocyklů,“ řekl hlavní organizátor akce a šéf Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek.

Na náměstí se v pátek přišly podívat stovky lidí, kteří obdivovali nejen auta a motocykly, ale také dobové kostýmy jejich majitelů. S jedním ze svých čtyř veteránů dorazil do Lipníka i Jiří Čekan z Velkého Újezda.

„Dnes jsem přijel s aerovkou z roku 1948. Tohoto auta bylo vyrobeno jen asi čtrnáct kusů, jde o poměrně vzácné provedení,“ popsal jednoho ze svých miláčků sběratel veteránů, který se tomuto speciálnímu koníčku věnuje přes osm let.

„Začínal jsem jezdit s velorexem a pak přešel i k jiným autům. Je to sice dost finančně náročné, ale veterány jsem si prostě zamiloval,“ dodal Čekal, který na srazy do Lipníku jezdí pravidelně už několik let.

Limuzína dřív sloužila jako zahradní traktor

Finanční náročnost sběratelství potvrdil i Václav Dostálek, který dorazil s limuzínou Praga Baby z roku 1936.

„Rozhodně to není proletářský koníček,“ řekl s úsměvem. Přihlížejícím, kteří z blízka obdivovali jeho naleštěnou limuzínu se ani nechtělo věřit, že dříve tato kráska, rozříznutá na půl, sloužila jako zahradní traktor. „Sbíráme a opravujeme už více než deset let, začalo to tím, že jsme se rozhodli zachránit jedno staré auto před šrotem a už jsme u toho zůstali,“ vysvětlil Dostálek, který do Lipníku dorazil až ze Žiliny.

Hlavní částí Helfštýnského okruhu je ale až spanilá jízda, která odstartuje v Lipníku v sobotu v devět hodin ráno a poté se vozidla vydají na sto dva kilometrů dlouhou trať.

„Projíždí se přes jednatřicet obcí a měst, z Lipníka se kolona aut a motorek vydá do Bohuslávek a Radvanic, další zastávkou na trase je město Přerov,“ uzavřel Zemánek.

Helfštýnský okruh - mapka trasy

Helfštýnský okruh 2011 - mapka jednotlivých etap