Do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón nominovala Lipník nad Bečvou komise složená ze zástupců olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva pro místní rozvoj.

„Soutěž byla oficiálně zahájená už v loňském roce, ale výsledky se vyhlašovaly teprve před několika dny. K soutěži jsme připravovali speciální materiál, který dokumentoval rekonstrukce a opravy památek a staveb za posledních deset let,“ řekla vedoucí odboru regionálního rozvoje Zuzana Dlesková.

Přihláška do soutěže čítala okolo šedesáti stran a důležitou součástí byla i fotodokumentace jednotlivých objektů.

„Na přihlášce jsme s kolegyněmi pracovaly zhruba měsíc, chtěly jsme Lipník představit nejen jako historické město, s fakty a daty, ale také jako město, kde se žije a památky jsou přirozenou součástí života lipenských občanů,“ upřesnila referentka památkové péče Lipníku nad Bečvou Hana Švrčková.

Na co půjde výhra?

Ve městě už i vědí, na co získaných sto tisíc využijí. „Peníze jsou pro nás zvýšeným příspěvkem na program regenerace města, konkrétně pak na opravy památek. Za peníze hodláme například rekonstruovat sochu sv. Jana Nepomuckého,“ dodala Dlesková.

Cena historické město roku se v České republice uděluje od roku 1994. Lipník nad Bečvou byl městskou památkovou rezervací vyhlášen už v roce 1989. Jen v loňském roce vedení města dokázalo, že památky a historické jádro města jsou pro ně prioritou.

„Byla dokončena oprava západního křídla zámku, tzv. Konírny za více jak jednadvacet milionů korun a na podzim se nám podařilo opravit další část hradebního okruhu za čtyři miliony korun,“ upřesnil místostarosta Lipníku Pavel Šoltys.