Praktický renault byl zakoupen výhradně ze sponzorských příspěvků. Charita jej dostala darem od tamních firem.

Stejným způsobem nabyla tentýž automobil v létě roku 2006 charita v Hranicích. O rok dříve ji oslovila česká reklamní agentura s ojedinělým nápadem.

„Bez toho, že bychom se o něco starali a vydali jedinou korunu, nám nabídli sehnat vůz v hodnotě 350 tisíc. Peníze na něj vybrali od firem, jejichž loga teď náš automobil vozí na kapotě a dveřích,“ vysvětlila ředitelka hranické charity Veronika Polusová.

Pro lipnickou charitu shromažďovali sponzorské příspěvky na nový vůz od loňského léta. V tomto případě se pracovníkům reklamní agentury podařilo úspěšně oslovit přibližně třicet firem.

„Jsme samozřejmě velmi vděčni za tento dar. Zatím jsme měli jen samá stará vozidla, a teď poprvé budeme jezdit v novém,“ pochvalovala si včera během slavnostního předávání Renaultu Kangoo vedoucí lipnické charity Naděžda Vrbíková. Uvedla, že nový automobil nebude využit jen k rozvážce obědů pro klienty, ale i k dalším účelům.

„Dvakrát ročně jezdíváme například na Svatý Hostýn a zavazadlový prostor u tohoto vozu je tak dobře řešen, že s sebou budeme moci vzít i invalidní vozíky,“ těší se Vrbíková.

Nákup vozidla formou sponzorských příspěvků za reklamu je ve vyspělých zemích Evropy poměrně běžnou záležitostí. Česká reklamní agentura už tímto způsobem vypomohla sto pěti tuzemským subjektům. Jednalo se o dětské domovy, sociální ústavy, charity a podobné instituce.

„Je chvályhodné, když má někdo snahu pomoci potřebným a dotáhne ji do zdárného konce,“ pochválil včera představitele agentury starosta Lipníku nad Bečvou Miroslav Přikryl.

Hranická a lipnická charita působí od letošního roku pod společnou hlavičkou. Ke sloučení je nepřímo přiměla Všeobecná zdravotní pojišťovna. „Ta se letos rozhodla neuzavírat smlouvy s malými zdravotnickými organizacemi, tím pádem ani s naší a lipnickou,“ vysvětlila Veronika Polusová, která je nově ředitelkou obou středisek. Bývalá ředitelka lipnické charity Naděžda Vrbíková zastává teď roli její zástupkyně.

Kateřina Kapková