„Není to naše první výstava s medvědy, ta vůbec největší proběhla na zámku Linhartovy za Krnovem. Tady v Přerově jich je k vidění kolem dvanácti set. Nebylo v našich silách je sem přemístit všechny, už tak byli naskládaní do více než padesáti pytlů. Jde ale o to, aby neleželi doma a trochu se vyvětrali," řekla medvědářka, která ale není typickým sběratelem tradičních doplňků dětských pokojíčků.

„Lidi medvědy často vyhazují, proto se objevují u mě. Nějaký větší počet nových medvědů nekupujeme, spíše zachraňujeme ty staré. Doma jich mám už kolem dvou tisíc," prozradila.

Lidé, kteří se o její zálibě dozvěděli, jí další a další plyšové medvědy přinášejí přímo domů. Ne každý totiž ví, jak poškozeného chlupáče opravit a zašít.

Po ukončení výstavy, která byla uspořádána v souvislosti s 111. výročím zahájení sériové výroby plyšových medvídků a potrvá až do 8. září, úprava čeká také starší exponáty. Nejstarší kousek ze sbírky paní Ryparové pochází už z roku 1930.

Na vernisáž v prostorách přerovského zámku se přišly podívat doslova všechny věkové generace. Na pozoru se od začátku museli mít hlavně ti nejmladší diváci. Kromě pohádky o třech medvědech totiž proběhlo také vyhlášení výsledků výtvarné soutěže Na horách na dolách, která byla vyhlášená v rámci folklorního festivalu V zámku a podzámčí. Mezi 217 výkresy z různých koutů republiky uspěla také díla přerovských žáků a předškoláků.

„Celá tato výstava je připravená na letní sezonu. Měla by být místem pro pobavení a pro vzpomínání. Složení publika na vernisáži bylo různorodé, lidé přišli jak kvůli výsledkům výtvarné soutěže, tak i kvůli prohlídce plyšových medvídků," přiblížila historička Helena Kovářová, která je zároveň kurátorkou výstavy s názvem Tři jedničky pro medvěda.