Důvody toho, proč má dojít k uzavření části ubytovny, vysvětluje každý jinak.
„Protože byly hasiči zjištěny nějaké nesrovnalosti, dohodl se Pavel Mirga s vlastníkem objektu na tom, že majitel provede opravy. Aby je ale bylo možné realizovat, je zapotřebí připravit prostory," řekla Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci přerovského magistrátu.
Romský podnikatel ale tvrdí, že se jedná o běžnou rekonstrukci, která má zlepšit podmínky pro bydlení. Město už s Pavlem Mirgou o budoucnosti obyvatel ubytovny jednalo.
„Přišel k nám s tím, že mu leží na srdci jejich osud, a chce, aby se o ně město postaralo," řekla. Rodiny by měly dostat výpověď v srpnu.
Hledá se pro ně náhradní bydlení
Mají se lidé z ubytovny obávat toho, že skončí na ulici? Zatímco sociální pracovníci připouštějí, že bude problém pro ně sehnat náhradní bydlení, Pavel Mirga tvrdí, že pro to udělá maximum.
„Třetí a čtvrté patro ubytovny bude dočasně uzavřené, protože se bude rekonstruovat. Problém se týká asi čtyř rodin, ale my je řešíme. Pokoušíme se pro ně najít náhradní bydlení, což je ale dost problém. Umístit romské občany je totiž těžké. Některé rodiny se snad ještě podaří ubytovat ve druhém patře," navrhl řešení.
„Není to práce na měsíc a může to trvat i půl roku, takže uvidíme, co bude dál. Nevíme, jestli to stihneme do nového roku, nebo až po něm," zmínila také Eva Ištánková, která má na starosti správu ubytovny.
„Já bych na to nepospíchal, ať na městě ukážou, že mají dostatečné prostory pro poskytování ubytování," poznamenal k tomu Pavel Mirga. Ten prý musel dát už v červnu výpověď osmi rodinám, protože neplatily nájem. Podle pracovníků sociálního odboru magistrátu se podnikateli ubytování rodin s dětmi s ohledem na nákladný provoz nevyplácí.
Kolik nájemníci platí?
V současné době žije v ubytovně v Tovární ulici přibližně devadesát lidí, kteří se do Přerova přistěhovali z různých koutů republiky. Mezi nájemníky jsou romské rodiny, ale i lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou.
„Jednotlivec u nás zaplatí měsíčně částku 3,7 tisíce korun, celá rodina 8 tisíc," upřesnil podmínky Pavel Mirga.
Jak usměrňovat vznik ubytoven?
Sociální ubytovny rostou v Přerově jako houby po dešti a vážnou situací už se zabývá i město. V současné době je jich jednadvacet, z toho šestnáct sociálních – ta poslední vznikla v budově bývalého ředitelství Přerovských strojíren v Kojetínské ulici. Město se proto hodlá do budoucna více zaměřit na to, zda ubytovny splňují požadavky na bezpečnost či hygienu.
„Spousta lidí si myslí, že ubytovny může povolit magistrát. Není to tak, stavební úřad vydává rozhodnutí na základě platných zákonů," uvedl radní Přemysl Dvorský (ČSSD).
Jednou z možností, jak počet ubytoven v Přerově usměrnit tak, aby městu nepřerostly přes hlavu, je i regulační plán.
„Je to jediná možná obrana," soudí náměstek přerovského primátora Michal Zácha. (ODS). V praxi by to fungovalo tak, že se v územním plánu jasně vymezí lokality, ve kterých se nesmí žádné nové ubytovny stavět.