„V současné době chovám plemena Slezský barevnohlávek modrý, Poštovní holub standard, Italský racek pruhový a teď i Košický rejdič. Holubů mám poměrně hodně, proto je chováme ve třech holubnících. Dohromady mám asi sto deset kusů,“ prozrazuje Pavel Vančo, kterého k této zálibě přivedl jeho otec.

„Dříve jsme se věnovali výhradně holubům poštovním a do roku 2011 s nimi i závodili. Poté, co nám ale zrušili organizaci v Brodku u Přerova, jsme chov poštovních holubů zrušili a začali se věnovat drobnochovu a jiným, méně náročným holubím plemenům,“ líčí chovatel.

Chovatelé holubů vymírají

Chov holubů je podle něj náročný, ale krásný. Nejvíce práce je hlavně na jaře, kdy se rodí mláďata. „Důležitá je každodenní péče, úklid holubníků, krmení a starost o mláďata. Je těžké tento koníček skloubit s prací, která je obecně čím dál náročnější na čas,“ podotýká Pavel Vančo.

Mrzí ho, že chovatelé holubů v poslední době vymírají. „Problém je ten, že trendem dnešní doby je stěhování obyvatel z měst na vesnice. Tito lidé jsou pak velmi netolerantní vůči starousedlíkům - chovatelům. Znám třeba jednoho pána, který musel holuby zavírat, protože si sousedka stěžovala, že jí padá peříčko na zahradu. Když už se mladí chovatelé chytnou, tak se většinou drží chovu králíků, protože ten nevydává žádné zvuky a je v uzavřených prostorech,“ popisuje Vančo, který letos vystavoval své holuby na jedenácti chovatelských výstavách.