Arboristé, tedy odborníci pečující o stromy, se vydali do přerovského parku Michalov a areálu přírodního koupaliště Laguna v minulých dnech. V období vegetačního klidu prořezávají dřeviny, které nejsou v dobré zdravotní kondici. Mezi ty, jež jsou podle úředníků magistrátu v kritickém stavu, patří i topoly na Laguně.

„Jedná se převážně o jedince vykazující defekty, dřevokazné choroby, sníženou stabilitu, a tím ohrožující provozní bezpečnost. Zasáhnout bude nutné i do přestárlých topolů u Laguny," shrnula Svatava Doupalová z přerovského magistrátu. Město ale za pokácené dřeviny chystá náhradní výsadbu.

Podle Přerovana Adina Vyhlídky jsou ale topoly u Laguny zdravé.

„Nepochopitelným rozhodnutím se začaly kácet naprosto zdravé stromy, což mám zdokumentované. Z pařezů topolů prýští nebývalým způsobem míza, protože ještě ani nezačala zima. To, co se děje rozhodnutím nějakého úředníka, je naprosto barbarské. Ne strom ohrožuje člověka, ale člověk ohrožuje stromy," řekl rozhořčeně.

Hnijí a mají poškozené kořeny, zní z magistrátu

Pracovníci odboru majetku přerovského magistrátu jsou ale opačného názoru – topoly už dávno nejsou bezpečné a ohrožují kolemjdoucí.

„Bylo vytipováno dvacet osm nebezpečných topolů, z toho jich je deset v havarijním stavu. Ty zbývající zřejmě odumřou v následujících pěti letech. Na kmenech začínají být viditelné černé tečky začínající hniloby a patrné je i poškození kořenového systému. Kořeny pravděpodobně uhnívají z toho důvodu, že byla při velké povodni celá tato lokalita zaplavena," vysvětlil Zdeněk Vojtášek z odboru majetku.

Při větším náporu větru by podle něj mohly dřeviny na někoho spadnout. Stejného názoru je i přerovský radní Radek Pospíšilík (Za prosperitu Přerova).

„Topol je křehká dřevina a existuje velké nebezpečí, že se haluze a kmeny stromů mohou zlomit ve výšce pěti až deseti metrů a někoho zabít," konstatoval.

Přerovská radnice se na kontrolu zdravotního stavu dřevin zaměřila před více než dvěma lety – a to poté, co větve stromu u malého Tesca zavalily a zranily dvě ženy. Město po této nešťastné události nechalo prověřit dendrology nebezpečné dřeviny a kontroly od té doby provádí pravidelně.