„Nejhůř jsou na tom chodníky vedle hlavní cesty. Silničáři na ně totiž vždycky nahrnou sníh z cesty, a ten tam pak zůstane. Město to už sice párkrát projelo, ale nestačí to. Požádali jsme proto technické služby, aby nám jejich dobrovolníci vypomohli aspoň při úklidu autobusových zastávek,“ popsal situaci předseda osadního výboru v Čekyni u Přerova Bohumír Střelec.

Asi nejvíce si ale stěžují lidé z Kozlovic u Přerova.

„Průjezd Grymovskou ulicí je úplná katastrofa, stejně jako stav chodníků. Byli jsme už kvůli tomu i za primátorem Přerova, a ten nám přislíbil pomoc,“ vylíčil předseda místního osadního výboru František Kučera.

Písemnou stížnost od obyvatele Kozlovic obdržel i přerovský magistrát.

„Jeden pán namítal, že není prohrnutý sníh na přechodu pro chodce a maminky s kočárky nemají jak přecházet cestu. Vadil mu i neuklizený sníh u zastávek. Jeho stížnost jsme postoupili technickým službám,“ informoval Zdeněk Daněk z přerovského magistrátu.

Kvůli zvládání náporu sněhu v místních částech se minulý týden uskutečnila schůzka zástupců vedení města, technických služeb a osadních výborů.

Za úklid sněhu 50 korun na hodinu

„Dohodli jsme se, že nabídneme nezaměstnaným, kteří se přihlásí na osadních výborech, placenou práci. Lidé můžou dostat za úklid sněhu 50 korun na hodinu. O práci je ale zatím velmi malý zájem. Ze všech oslovených místních částí přišli do práce jen dva lidé,“ shrnul ředitel technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Jeho slova potvrdila i předsedkyně komise místní části v Újezdci Jarmila Běhalíková. „Přihlásili se nám dva lidé, otec se synem. Ale nakonec to vzdali. Vyhlásili jsme to místním rozhlasem, tak snad se ještě někdo ozve, “ vyjádřila naději.

Hlavním důvodem toho, proč místní části Přerova zápasí se sněhem, je důsledek nového chodníkového zákona. Ten totiž ve městě jasně vymezil zóny, které mají přednost před ostatními. A právě v místních částech se sníh odklízí spíše sporadicky.

„Za problémy ale částečně můžou i silničáři. Ráno vždycky vyjedeme, očistíme chodníky a potom na ně silničáři zase nahrnou sníh, který odklízejí z cest. My ten sníh potom musíme pracně odklízet,“ vysvětlil Koněvalík.