Od začátku roku zasahovali hasiči čtyřikrát v Lipné, pátý požár byl založen v pár kilometrů vzdáleném Kyžlířově. Poprvé hořela dřevěná chatka, podruhé rekreační chalupa, potřetí, počtvrté a popáté už to byly domy, ve kterých spali lidé.

Místní už vůbec nepochybují o tom, že na Lipensku řádí nebezpečný žhář a všichni do jednoho se dokonce shodují na jeho jméně.

Seděl za vraždu, teď podle místních podpaluje

„Je odsud z Lipné. Vrátil se letos na jaře z kriminálu. Seděl za vraždu a jen co se objevil, začaly tady ty požáry,“ řekla jedna z tamních obyvatelek.

„On už dříve zapaloval domy, ale policie mu nikdy nic nedokázala,“ doplnila ji další žena z vesnice.

Pokaždé vzplály domy v noci a pokaždé až ve třetí dekádě měsíce.

Každý měsíc jeden dům

„Od prvního do dvacátého je klid. A pak to začne. Každý měsíc jeden dům,“ rekapitulovala situaci v obci jiná paní.

Po květnovém požáru, při němž málem uhořely dvě mladé dívky, zostřila policie v Lipné noční hlídky. Poté byl v obci téměř dva měsíce klid.

„Nemůžeme tam ale hlídat 365 dnů v roce. To opravdu není v našich silách,“ řekl vedoucí územního odboru SKPV Přerov Libor Šamšula poté, co tam minulý pátek podlehlo plamenům další hospodářské stavení.

„Od té doby, co tam ta série požárů začala, jsme se tím případem ani na chvíli nepřestali zabývat. Je to pro nás priorita číslo jedna. Snažíme se daný prostor co možná nejčastěji střežit, pracujeme se speciálními psy k zajištění stop, vyslýcháme sousedy a hledáme další a další možnosti, které by vedly k dopadení pachatele,“ uvedl Šamšula s tím, že nic konkrétnější sdělit nemůže, neboť by celou policejní akci zhatil.

V diskusi na webu mají lidé jasno

Velká diskuze se kolem požárů rozvinula na webových stránkách Deníku.

„Všichni ví, kdo to je, ale nic se neděje. Policajti ho od 20 hodin hlídají a on jim stejně ve 21 hodin nepozorovaně uteče. Lidé tady chodí spát odpoledne, když přijdou z práce, aby mohli v noci hlídat svá obydlí,“ uvedla na internetu jedna z diskutujících.

„Apeluji na zdravý rozum policie! Začněte konečně něco dělat! To opravdu musí někdo uhořet, aby se začalo něco dít?!“ ptala se v téže diskuzi jiná žena, pocházející přímo z Lipné.

„Ono se to lehce řekne, ale tak jednoduché to není,“ brání se Šamšula.

Důkazy stále chybí

„Jedna věc je, že si někdo něco myslí a druhá věc jsou důkazy. Žhářství se bohužel dokazuje jen velmi těžko,“ konstatoval.

I kdyby policisté dotyčného zadrželi s kanystrem benzínu přímo při činu, nemohli by ho obvinit z ničeho jiného než z pokusu o žhářství. Za poslední případ, při němž škoda nepřevýšila dva miliony, by mu navíc hrozilo maximálně tříleté vězení.

„Nemám pocit, že by policie nic nedělala,“ zastal se mužů zákona starosta Potštátu Karel Galas.

„Legislativa je bohužel taková, že soud potřebuje jednoznačný důkaz a ten zatím nemáme,“ dodal.

S policisty i kriminalisty prý je neustále ve spojení a mapuje téměř všechno, co se kolem vyšetřování odehrává.

„Policie samozřejmě chystá nějaká opatření, ale kdyby o nich mluvila veřejně, pak by to nebyla opatření,“ podotkl a stejně tak se vyjádřil i o práci kriminalistů v terénu.

„Lidé mají pocit, že by měli být policisté v Lipné více vidět. Ale to by pak přece také nesplňovalo svůj účel,“ uzavřel.

Lidé se začínají bránit po svém

Lidé z Lipné a nejbližšího okolí jsou zoufalí a začínají se chránit po svém.

„Pořídili jsme si požární hlásiče a jsme teď ostražití, kdykoliv venku zaštěká pes,“ svěřil se jeden z místních. Šéf přerovských kriminalistů každé preventivní opatření vítá, ale zodpovědnosti za dopadení žháře se tím nezříká.

„Chápu ty lidi. Vím, že na nás nadávají, nedivím se tomu a moc mě mrzí, že jsme jim zatím nedokázali pomoci,“ řekl Šamšula.

Flintu do žita však nehází.

„Věřím, že se nám ho nakonec podaří dopadnout. Děláme pro to dnes a denně opravdu maximum,“ vzkázal lidem z Lipenska a nejbližšího okolí.