„Největší riziko přitom tento úsek představuje paradoxně pro Přerováky. Je veden jako cyklostezka a často se stane, že ve výmolech skončí malé dítě, které tudy projíždí na kole. Místní se mu raději vyhnou, protože to tady dobře znají," vylíčila organizátorka petice Oldřiška Kužílková.

Silnice je podle ní v dezolátním stavu už od sedmdesátých let minulého století. Chodníky byly ve stejné době vybudovány „svépomocí" místními obyvateli, a tomu odpovídá i kvalita stavebních zásahů. Nejvíce zabrat ale dostala tato část Kozlovic v posledních letech.

„Jeden rok se pokládaly kabely, pak se zase dělal vodovod. Největší devastace ale nastala při budování kanalizace, která skončila loni na podzim. Třicet let je dost dlouhá doba na to, aby se ulice spravila. Oni za těch třicet let nevěděli, že když budou spravovat kanalizaci, měli by mít nachystaný také projekt na opravu cesty?," diví se důchodkyně.

Když zprší, máme před domem jezero

Obyvatelé Kozlovic prý nechápou, proč se po rekonstrukci kanalizace v loňském roce dočkala opravy jen polovina vozovky.

„Udělali jen půlku cesty, což je na ostudu. Když zaprší, tak máme před domem úplné jezero, protože to má špatný spád. Ani to, co opravili, neudělali pořádně – silnice je hrbolatá a v určitých místech se propadá. Chodníky poflikovali jen tak halabala a někde chybějí i obrubníky," postěžovala si další z místních Jitka Horáková.

Přerovští radní už se stížnostmi místních obyvatel zabývali, ale dobrou zprávu pro ně nemají. Podobně poničených úseků je nejen v místních částech, ale i samotném Přerově více, a tak si obyvatelé Kozlovic budou muset ještě chvíli počkat.

„Požadavky organizátorů petice se částečně rozcházejí se stanoviskem výboru této místní části. Ten upřednostňuje nejprve opravu povrchu komunikace, a až potom chodníků. A to postupně podle toho, na co budou finanční prostředky," konstatoval náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO), který má na starosti dopravu.

Na Kozlovice se nezapomíná, zní z radnice

Podle něj není oprava silnice v ulici Na Zábraní v plánu investic na letošní rok. Na Kozlovice se prý ale nezapomíná.

„Jen loni zde město proinvestovalo na 4,5 milionů korun, protože prošla kompletní rekonstrukcí komunikace v ulici Za školou," řekl. Nový povrch z asfaltobetonu má po výstavbě kanalizace také Grymovská ulice, jejíž kompletní rekonstrukce se nyní připravuje.

„Město bude jako spoluinvestor opravovat chodníky v této části Kozlovic. Poničené silnice ale nejsou jen raritou Kozlovic – i v Přerově je řada úseků, které jsou ve velmi špatném stavu," uzavřel.