Lidé si v ní stěžují na neúnosnou dopravní zátěž v obci a kritizují fakt, že kraj neustále otálí s opravou frekventované Grymovské ulice.

Těžké tonáže projíždějících nákladních aut už se podepsaly i na statice domů poblíž komunikace, na nichž se objevily praskliny.

Silnice je navíc v havarijním stavu a jsou na ní vyjeté koleje, takže když více zaprší a projede po ní auto, lidé mají fasády domů špinavé od bláta.

„Po Grymovské se nedá projít suchou nohou. Když zaprší, drží se ve vyjetých kolejích voda. Vadí nám i nadměrný hluk z dopravy," postěžovala si předsedkyně osadního výboru v Kozlovicích Jolana Čechová.

Podle ní si přes obec zkracují cestu kamiony, které se chtějí vyhnout mýtnému.

Oprava komunikace by podle ní přišla na 20 až 30 milionů korun, aby k ní ale došlo, je nutné zbudovat v obci kanalizaci.

„Jenže ta se bezvýsledně řeší už od roku 2004 a nikdo nám není schopen dát odpověď na to, kdy bude," řekla.

Lidem prý vadí hlavně to, že se rekonstrukce silnice pořád odkládá.

„Loni opravili celou Dvořákovu, všechny silnice kolem Kozlovic a tři sta metrů dlouhý úsek přes dědinu není možné udělat?," pozastavuje se nad tím Jolana Čechová.

Tažkotonážní auta vykázat z obce

Obyvatelé místní části mají dva požadavky.

Tím prvním je stavba obchvatu, který by odvedl dopravu z Kozlovic, druhým pak zákaz průjezdu těžkotonážních vozidel s hmotností nad 7,5 tun.

Podle bývalého předsedy osadního výboru Františka Kučery bojují místní za obchvat už od chvíle, kdy vedení obce zjišťovalo, co obyvatele nejvíce trápí.

„Z průzkumu tehdy vyšlo, že místním vadí neřešená dopravní situace a chybí jim kanalizace," zmínil.

Obec o vybudování obchvatu usilovala již dříve, kraj prý ale nakonec upřednostnil obchvat v Domaželicích.

Převzetí petice potvrdil Zdeněk Daněk z kanceláře přerovského primátora.

„Lidé požadují vybudování obchvatu Kozlovic a opravu technického stavu stávající komunikace a žádají rovněž obousměrný zákaz vjezdu vozidel o celkové váze 7, 5 tuny," upřesnil požadavky.

Kraj: Opravte kanalizaci, my vylepšíme silnici

Petice byla, jak dodal, zaslána také hejtmanovi Olomouckého kraje.

Podle náměstka olomouckého hejtmana Aloise Mačáka (ČSSD), který má na starosti dopravu, je alfou a omegou zbudování kanalizace v Kozlovicích.

„Jakmile bude statutární město Přerov realizovat rekonstrukci kanalizace, my jsme za Olomoucký kraj připraveni provést opravu komunikace. Musí tam být ale časová posloupnost a v tomto duchu jsem také reagoval ve své odpovědi na petici," uzavřel.