„Stromy tradiční pro naši krajinu se snažíme vysazovat už několik let. V rámci projektu na ozelenění se nám podařilo uspět s projektem jako jediné obci v celém Olomouckém kraji a získat dotaci na výsadbu 78 modrých trnek," uvedla místostarosta obce Eva Kubíčková.

Dotaci z Nadace Partnerství získala obec už potřetí. Každý rok díky tomu lidé ve Křtomili vysadí stromy v hodnotě 20 tisíc korun. V minulosti už tak do vesnice přibyly trnky a javory.

Sázení stromů už místní vnímají jako společenskou událost. Jen vloni se na práci podílela asi třicítka dobrovolníků. Mezi nimi i zástupci různých spolků.

„I letos nám slíbili pomoc například myslivci. Předpokládám, že nás bude dost," řekla Eva Kubíčková s tím, že konec práce završí zúčastnění pracanti porcí guláše, který za odměnu dostanou.

„Po práci vytráví. A navíc – která žena by stihla dopoledne sázet stromy a ještě uvařit sobotní oběd," vysvětlila místostarostka.

Nadace Partnerství podpořila částkou přes 320 tisíc korun podzimní sázení stromů na celkem patnácti místech v celé republice.

„Krajina tak bude v devíti krajích bohatší až o sedm stovek stromů, převážně ovocných druhů, o něž je každoročně největší zájem," sdělila koordinátorka výsadbových grantů Ivana Adámková.