Vminulém týdnu nechalo město s pomocí plošiny shodit uvolněné kusy omítky z budovy staré radnice na Masarykově náměstí. Domů, z nichž opadává sněhem navlhlá fasáda, je však v centru města Hranic více.

„Někteří lidé už se i přišli zeptat na to, jestli by mohli získat na opravu narušené fasády příspěvek,“ uvedl pracovník radničního odboru kultury Petr Vystrčil, který má starosti památkovou péči.

Každým rokem žádají Hranice o státní dotaci z programu regenerace městských památkových zón. Ještě před čtyřmi lety činila 400 tisíc korun, v posledních třech letech už byla poloviční. Mimo jiné i proto, že si o příspěvek z této dotace žádá ve městě čím dál méně lidí.

„Já už o tyto peníze nežádám, je to zbytečné,“ uvedl spolumajitel domu v centru města Vladimír Polášek, který prý na údržbu svého domu, jež stojí v památkové zóně, nedostal od státu ani od města za uplynulých dvacet let ani korunu.

„Ani když jsem měnil okna, tak jsem s žádostí o příspěvek neuspěl,“ řekl a dodal, že zná nejméně tři další majitele nemovitostí, které stojí v blízkém sousedství, a kteří mají stejné zkušenosti jako on.

Dalším neúspěšným žadatelem o příspěvek na údržbu svého domu v centru Hranic je Zdeněk Šohajek.

„Památkáři nám vždycky jen do všeho mluvili. Když jsme obnovovali fasádu a znovu jsme ji chtěli natřít na žluto, nařídili nám pod hrozbu pokuty, že musí být zelená. Teď se budou vyjadřovat i k plánované výměně oken. Ale ještě nikdy nám na obnovu našeho domu, který podléhá správě památkové péče, nedali ani korunu,“ podotkl Šohajek.

K získání příspěvku z prostředků na regeneraci městské památkové zóny musejí žadatelé splnit několik podmínek. Jejich dům musí stát v památkově chráněném území a navíc musí být sám památkou.

„Cílem dotace je zhodnotit památkovou hodnotu objektů. Když například někdo mění okna, musí dodržet jejich původní vzhled a ne je zmodernizovat,“ vysvětlil Petr Vystrčil.

Pokud by někdo všechny podmínky k poskytnutí příspěvku splnil, přesto by musel se svou aktuální žádostí počkat až do podzimu.

Peníze by však ani v případě, že by uspěl, neviděl dříve než na jaře příštího roku, kdy je stát městům rozesílá. O jejich přerozdělování rozhoduje pak v obcích nejprve komise, poté rada a nakonec ještě zastupitelé.

Přerov tentokrát zmíněnou dotaci od státu nežádal. „Loni jsme žádali, získali řádově 200 tisíc korun a využili je na rekonstrukci ohradní zdi,“ sdělil tiskový mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.