Nadměrným hlukem v nočních hodinách podle nich trpí nejen senioři, ale usnout nemůžou ani lidé, kteří jdou ráno do práce a nebo rodiny s malými dětmi.

Jestli to tak půjde dál, jsou obyvatelé dotčených lokalit odhodláni sepsat petici.

„Páteční produkce skupiny Jen tak na laguně možná potěší hodně štamgastů, ale ne obyvatele sídlišť na protějším břehu Bečvy – v ulicích U Tenisu a nebo Dvořákova,“ posteskla si jedna z místních obyvatelek Alena Svobodová.

Nejen jí, ale i ostatním lidem vadí, že skupina hraje až do pozdních nočních hodin.

„Rodiče s malými dětmi raději na víkend odjíždějí k babičkám, aby se v klidu vyspali. Například tento pátek byla po telefonických stížnostech občanů produkce ukončena o půl dvanácté v noci, a to až po druhém napomenutí ze strany Městské policie,“ dodala Svobodová.

Skupina Jen tak podle ní navíc i přes konflikt s obyvateli ujistila své příznivce, že bude hrát dál a ani stížnosti občanů ji neodradí. Muzikanti ale na hudebních radovánkách v letních měsících nevidí nic nekalého.

„Přerováci by se měli konečně vzpamatovat. Vždyť je léto a na akci bylo tři sta lidí, kteří mají třeba dovolenou a chtějí se jen tak bavit,“ obhajuje hlučnou zábavu František Šejba ze skupiny Jen tak.

Spor mezi obyvateli hlukem zasažených lokalit a zastánci veselice ale zřejmě nikdo nerozsoudí.

„Městská vyhláška, která by řešila rušení nočního klidu například sankcí, totiž přestala před lety platit,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle něj platí jen vyhláška o ochraně a zdraví lidu, která může postihnout ty, kteří to z beden rozpálí nad osmdesát decibelů.

Stížnosti byly už dříve

Oprávnění měřit hlučnost má přitom pouze Krajská hygienická stanice. Jak ale doplnil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek, je problém ještě o něco složitější.

„Hluk měří hygienici s pomocí certifikovaného měřidla. Může ho však páchat pouze jednotlivec, aby byl postižitelný, nikoliv provozovatel,“ objasnil úskalí legislativy Komínek.

Otevírací doba přerovských zahrádek je ve všední dny do 23 hodin, v pátek, sobotu a den před státním svátkem pak do 24 hodin.

Přerovští úředníci už se v minulosti několika podobnými stížnostmi zabývali. Snad nejvíce obtěžoval obyvatele před lety hluk, linoucí se z restaurace v ulici Velká Dlážka.

Občané dokonce protestovali i proti ohňostroji, jenž kdysi pořádal hotel Jana. Výhrady zazněly i na adresu restaurací v Penčicích a Újezdci a trnem v oku se stal rovněž stánek na Jižní čtvrti v Přerově.