Jediným možným místem, kde je v této lokalitě možné si zaplavat, je vyhrazená pláž Annínského jezera, které je nejblíže Tovačovu. Prostor o délce okolo 400 metrů vymezují cedule a ve vodě také plující bóje. Místo pro rekreaci je vyjednáné s majitelem prostoru a ani tady nejsou možnosti letního sportování neomezené.

„Je to plocha vyhrazená pouze pro koupání. Nesmí se tam tedy jezdit na lodích a člunech, ani provozovat žádné vodní sporty," sdělil starosta Tovačova Leon Bouchal.

Rybáři uklízejí hromady odpadků

Jezera, z nichž některé jsou vedena jako chráněné vodní zdroje, slouží jako zdroj pitné vody a také k těžbě štěrku. Přístup k nim mají povolený jen rybáři. Ti potom musí po neukázněných návštěvnících břehy vodních ploch uklízet.

„Za běžnou sobotu a neděli posbíráme jen okolo nejmenšího, severního jezera asi patnáct pytlů plných odpadu. Koupající se návštěvníci se samozřejmě projeví i na kvalitě vody," komentoval situaci Roman Uherek, hospodář z Českého rybářského svazu Tovačov.

Návštěvníci si zde dělají, co chtějí, říká starosta

Podle něj se nejedná jen o výjimky. Lidí, kteří se nedaleko Tovačova koupou, kde nemají, je velké množství. Za své jednání si mohou vysloužit i pokutu.

„Všechny přestupky pravidelně nahlašujeme policii," uvedl Roman Uherek.

Co si návštěvníci jezer neuvdomují je fakt, že pozemky může jejich majitel kvůli problémům jednoho dne uzavřít celé. Přišli by tak o možnost navštěvovat alepoň povolenou pláž. Podle slov starosty Tovačova si ale přesto lidé dělají u jezer, co chtějí.

„Co se tam děje teď je neuvěřitelné. Lidé nerespektují dopravní značení ani pokyny policie," sdělil.

Na úklid po rekreantech zřídilo město Tovačov od prvního července také speciální úklidovou službu.

„Od začátku měsíce máme u jezer studenty, kteří uklizí nepořádek. Toho je tam opravdu hodně, navíc mi od té doby každý den někdo volá, že je tam s návštěvníky nějaký problém," dodal starosta Leon Bouchal.

Autorka: VERONIKA VIMMEROVÁ