Policisté už začali kvůli porušování zákazů rozdávat pokuty a sankcemi postihují zejména ty plavce, kteří se koupou ve zdrojích pitné vody pro Přerov.

Situace začíná připomínat rok 2015, kdy musel starosta Tovačova Leon Bouchal obcházet jezera a osobně dohlížet na pořádek.

„Vandalové nám opět strhávají informační cedule, upozorňující na zákaz koupání, a nacházíme je pohozené ve vodě. Přestože je u každého vjezdu velkoplošná tabule, která je informuje, kde se mohou koupat a kde ne, lidé je nečtou,“ vylíčil tovačovský starosta Leon Bouchal.

Ze čtyř jezer lze plavat jen v jediném

Ze čtyř tovačovských jezer je povoleno koupání pouze v jediném.

Jezera Tovačov I - sever a Troubky II zásobují pitnou vodou obyvatele Přerovska a podle zástupců společnosti Vodovody a kanalizace jsou z tohoto pohledu nenahraditelná.

Platí u nich zákaz vstupu pro všechny nepovolané osoby a navíc se zde nesmí nikdo koupat. U jezera Tovačov III Annín bylo ochranné pásmo zrušeno a vodárensky se nevyužívá.

„I v místech, kde se mohou lidé koupat, ale platí určitá pravidla - nesmí se sem na člunech a malých plavidlech. Ani toto nařízení ale mnozí nerespektují a klidně vyjedou mimo zónu pro koupání do prostoru, vymezeného pro rybáře,“ popsal dále starosta.

Když je opravdu teplo, tak podle něj bývá na pláži, kde je to povolené, i dvě stě lidí denně.

„To už je opravdu hodně, takže jsme se domluvili na jednání s generálním ředitelem štěrkoven, co dál. Koupili jsme od Vodovodů a kanalizací budovu bývalé čerpací stanice a chceme vytvořit pro dozorující službu na Annínském jezeře zázemí,“ řekl Leon Bouchal.

Na Donbas se jezdí v parných dnech vykoupat nejen místní, ale i lidé z Přerova nebo Olomouce.

Nájezdy „rekreantů“ a jejich řádění ve vodě celé léto monitoruje policie, která provádí pravidelné zátahy.

„Tento týden proběhlo bezpečnostní opatření s názvem Voda 2018, do kterého se zapojila desítka policistů z kojetínského obvodního oddělení, ale i policisté s člunem z pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie, dopravního inspektorátu a přerovského obvodního oddělení,“ upřesnila mluvčí policie Miluše Zajícová.

Pomáhá i čtyřkolka

S kontrolou hůře přístupných míst vypomohla strážcům zákona i policejní čtyřkolka.

„Zaměřili jsme se především na protiprávní jednání, související s řízením a provozem plavidel na vodní ploše, ale také dodržování platných ustanovení vodního zákona a zákaz vjezdu do míst, kde to není povoleno,“ vysvětlila.

Policisté zkontrolovali na tři desítky lidí, z toho tři vůdce malého plavidla.

„Zjistili jsme třináct přestupků, které jsme postoupili příslušnému správnímu orgánu. Všechny se týkaly koupání lidí v místech, kde je to zakázáno,“ doplnila mluvčí s tím, že hříšníkům hrozí pokuta až do dvaceti tisíc korun. Policisté budou v kontrolách pokračovat celé léto.