Domovní správa chystá změnu: zájemci o obecní byt nemusí na aukci

Namísto dosavadních aukcí nabízejí obálkovou metodu – stačí jen vložit nabídku s cenou do obálky a kdo dá nejvíce, na toho se usměje štěstí.

„Domovní správa dostala za úkol zvolit jiný způsob výběrového řízení na doprodej městských bytů, a to obálkovou metodou. Dražeb se totiž účastní pořád stejné firmy a normální občan se k nim téměř nedostane,“ vysvětlila hlavní důvody tohoto kroku náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Podle ní může nyní nabídnout každý občan cenu, za niž je ochoten byt odkoupit. Domovní správa pak nabídky vyhodnotí.

„Máme informace od obyvatel, že se zdráhají na tyto aukce chodit, zájemců o městské byty je přitom hodně,“ poznamenal také přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Jeho slova potvrdila náměstkyně Šárka Krákorová Pajůrková (ČSSD).

„Čekatelů, kteří by stáli o byt, je evidováno přibližně pět set. V Přerově jsou i případy, kdy lidé čekají na přidělení bytu až třináct let,“ popsala neúnosnou situaci.

Podle šéfa Domovní správy Antonína Čecháka nebyly poslední aukce příliš úspěšné. „Město se potřebuje některých bytů zbavit. V praxi by to fungovalo tak, že se na webových stránkách, úřední desce a v médiích vyhlásí výběrové řízení i s podmínkami,“ přiblížil.

Lidé pak podají své nabídky, které domovní správa sumarizuje. Základním kritériem pro získání bytu podle něj bude výše nabídnuté částky.

„Prodej obsazených bytů ale nebude realizován v domech, které se v současné době odprodávají podle vnitřního předpisu města,“ upřesnil Čechák. Návrhem se mají zabývat na svém zasedání v září přerovští zastupitelé.