Žádali po svém starostovi vysvětlení, ale ničeho konkrétního se nedočkali. Obec totiž žádné oficiální informace o záměrech nového majitele lomu k dispozici nemá. Lom patřil až donedávna Zemědělskému družstvu Brusné.

Po jeho krachu jej od správkyně konkurzní podstaty koupila hranická společnost Kohout Invest. „O změně vlastníka jsem se dozvěděl už koncem loňského roku, ale jaké má s dobývacím prostorem v naší obci úmysly, to dosud netuším. Nepředložilnám ani svůj podnikatelský záměr, ani žádost o povolení podnikat na obecních pozemcích, které jsou v okolí lomu,“ řekl starosta Opatovic Antonín Tomeček.

V podobném duchu odpovídal tamním občanům na dubnové schůzi zastupitelstva. Přišli se jej v hojném počtu zeptat, co je pravdy na tom, že nový majitel koupil lom se záměrem odčerpat z něj vodu a změnit jej ve skládku.

„U nás v obci už je to veřejným tajemstvím, ale nikdo to neví z oficiálních zdrojů, všechno jsou to zatím jen dohady,“ zdůraznil znovu starosta.

Do zatopeného lomu v Opatovicích se v létě nechodívají osvěžit jen místní. Sjíždějí se tam lidé z širokého okolí. Obava ze zrušení oblíbeného ráje plavců se tak dostala až do Valašského Meziříčí, kde sídlí Český svaz ochránců přírody.

„Lidé z Opatovic se na nás obrátili s prosbou, jestli bychom nemohli lom zachránit. Pokud je pravdou, že z něj chce nový majitel udělat skládku, pak se nám to nelíbí a určitě se do toho z pozice ochránců životního prostředí vložíme,“ slíbil poradce pro ekologii ČSOP Valašské Meziříčí Petr Křístek.

K tomu, jací vodní živočichové v lomu žijí, se nevyjádřil. „Zatím tam nebyl udělán žádný biologický průzkum,“ zdůvodnil Křístek svou zdrženlivost. Vzhledem k tomu, že se jedná o těžební prostor, mělo by případné stavební řízení proběhnout za spoluúčasti Báňského úřadu v Ostravě a referátu životního prostředí Krajského úřadu v Olomouci.

„V tom případě bychom se ho mohli jako občanské sdružení zúčastnit a k záměru s lomem se vyjádřit,“ řekl Křístek.

Zatím však podle jeho informací žádné oficiální jednání se zmíněnými úřady neproběhlo. Hranická firma Kohout Invest, která v Opatovicích vyvolala obecné znepokojení, se ke svým záměrům s bývalým lomem vyjádřit prozatím odmítá.

„Dobývací prostor i práva k němu jsou naše, ale nic víc k tomu říci nemůžu. Zatím si vyřizujeme všechny potřebné posudky od hydrologů a dalších odborníků a teprve poté přijde na řadu přesný plán rekultivace,“ uvedl jednatel hranické společnosti Radovan Kohout.

V zatopeném opatovickém lomu byla ukončena těžba kamene před více než dvaceti lety. Od té doby ležel dobývací prostor ladem a naplnil se dešťovou vodou. Obec se starala pouze o okolní prostranství. Perličkou je pak stavební bagr, který se v lomu před pár lety utopil a leží na jeho dně dodnes.