„Přesnou statistiku nevedeme, ale dnešní účast je nadprůměrná,“ pochvaloval si v sobotu vedoucí exkurze Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Méně než obvykle však bylo vidět v tento den ptáků. Přesto účastníci exkurze, kteří se do Tovačova sjeli až ze Zlína, Olomouce, Rudoltic a dalších míst, neodjížděli domů zklamáni.

„Této akce jsme se zúčastnili loni na podzim poprvé a teď jsme se nechali zlákat znovu. Máme rádi přírodu a taky ji rádi fotíme. Dnes je to o to zajímavější, že jsme tímto způsobem oslavili příchod jara,“ svěřili se přítomní mladí manželé Eva a Ondřej Náglovi z Otaslavic.

Účastníci výpravy mohli hned na začátku exkurze pozorovat na poli jeřába popelavého, který u Tovačova mimořádně přezimoval. Na vodní hladině pak spatřili dnes vzácnou potápku černokrkou, která zde v minulosti hnízdila mnohem častěji.

Dále zde viděli hohola severního, poláka velkého, několik druhů racků a řadu dalších opeřenců. Nad rámec programu exkurze si účastníci zajeli prohlédnout také štěrkoviště u Annína. Odměnou jim za to byl pohled na hejno poměrně vzácných hvízdáků euroasijských.