Ti totiž už téměř tři roky postrádají ve svém regionu zubní pohotovost. V bývalém okrese, který má více než sto tisíc obyvatel, nenajdou ani jednu takovou službu.

Stejně jako Přerované i lidé z Hranic musejí s bolavými zuby za lékařem do Olomouce. S tím se však mnozí dodnes nesmířili. Lidé si na chybějící zubní pohotovost stěžují.

„Je to obrovská škoda, že jsme o tuto službu přišli. Přerov přece není tak malé město, aby tady takové zařízení nemohlo být,“ řekla v ulicích města Hana Jemelíková z Přerova. P

odobný názor ale mají i další obyvatelé. „Asi před rokem jsem musel vyrazit na pohotovost do Olomouce. Zubaři tam mají pěkný frmol. To jsem viděl na vlastní oči a potvrdil to i lékař, který mě ošetřoval. Nechápu proč tu aspoň jedna nezůstala. Kdo jednou v životě zkusil bolest zubů, ví, že není nic horšího. Pomoci vám může jedině odborník,“ svěřil se další z přerovských obyvatel Stanislav Caletka.

Stejná situace je i v Hranicích Stejná situace je i v Hranicích, kde zubní pohotovost chybí lidem již několik let. „Pohotovost nám tu chybí. Jednou jsme museli odvézt dceru až do Olomouce. Kdyby v Hranicích byla, určitě bych to uvítala,“ uvedla Ludmila Polavnická z Hranic.

V Přerově naposledy držela pohotovostní službu stomatoložka Jana Kunetková. Ta ji však musela zrušit kvůli svému přetížení.

„Bylo toho na mě moc. Nenašel se nikdo, kdo by mi s tím pomohl. Byla jsem na to úplně sama a byl to takový nápor, že se to nedalo zvládnout,“ vysvětlila přerovská zubařka. Její zubní pohotovost mohli lidé využívat ve všední dny i o víkendech. „Zájem byl velký. Lidí chodila spousta,“ doplnila Kunetková, která zároveň připustila, že se ve své ordinaci často setkává s názory, že pacientům možnost navštívit o víkendu zubaře schází.

„Někteří lidé si postěžují, ale co se dá dělat. Já už bych do toho znovu nešla,“ krčí rameny zubařka Podle jednoho přerovského stomatologa, který si ale nepřál uvést své jméno.

K nezájmu o zavedení pohotovostní služby vede i fakt, že zubařů je málo. „Máme tolik pacientů, že jsme vytíženi na maximum. Dobrovolník, který by si přibral další služby, se mezi námi nenajde,“ tvrdí zubař.

Lidé z Přerovska tak musejí v případě bolestí zubů v noci nebo o víkendech hledat pomoc ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Pohotovost, která navazuje na běžnou pracovní dobu, najdou na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie.

„Ve všední dny se na klinice v rámci pohotovosti ošetří v průměru kolem patnácti pacientů denně, o víkendu to bývá přibližně sto pacientů,“ informoval mluvčí fakultní nemocnice Egon Havrlant. Tato služba zde funguje ve všední dny od 15.30 do 7 hodin a o víkendech nonstop.

Dagmar Rozkošná, Pavlína Chmelařová