„Když se konala v olomoucké Pevnosti poznání výstava na téma elektřina a elektrický proud, už tehdy jsme si řekli, že se zapojíme. Chodili jsme s klienty v terénu a nafotili snímky s touto tematikou. Byli rádi, že si mohli půjčit fotoaparát a fotit - třeba večerní lampy. Tak vznikl nápad vyfotit známá přerovská místa a vytvořit kalendář,“ přiblížila vedoucí nízkoprahového charitního centra Lorenc Adéla Trumberová.

Zakoupením kalendáře, který stojí dvě stě korun, mohou zájemci přispět na provoz noční sedárny v ulici U Bečvy.

„S financováním denního centra Lorenc problém nemáme, financuje ho stát. Od roku 2019 pak dostáváme od města - a jsme za to vděční, příspěvek na provoz noční sedárny ve výši 75 tisíc. Náklady na jednu noc ale činí 1500 korun, takže tyto finance vystačí pouze na měsíc fungování. Snažíme se proto prostředky na provoz získat i jinými způsoby,“ řekla.

Klienti centra Lorenc například pěstují pokojové květiny a prodávají je spolu s dekoračními předměty na trzích. „Pokud by chtěl kdokoliv na provoz sedárny přispět, může tak učinit zakoupením takzvané E-nocsezenky a zasláním libovolné finanční částky na účet Charity Přerov 34536831/0100 s variabilním symbolem 1291,“ zmínila další možnost pomoci Trumberová.

Formou podpory provozu noční sedárny je i zakoupení kalendáře, který zájemci seženou buď v sídle Charity Přerov v ulici Šířava nebo nízkoprahovém centru Lorenc U Bečvy. Několik výtisků je k dostání i v kavárně Echo v Kratochvílově ulici.

Centrum Lorenc od ledna navýšilo svou kapacitu na čtyřicet lidí denně. „Zdá se, že je to dostačující, protože se klienti většinou prostřídají. Za rok 2023 u nás registrujeme 167 lidí bez domova. Nejsou mezi nimi jen ti, kteří nemají střechu nad hlavou, ale mnozí přespávají v chatkách, žijí na ubytovnách nebo bydlí u známých. Nevěnujeme se tedy jen těm, kteří nocují na lavičce,“ popsala.

Kapacita sedárny je patnáct míst a v tuto chvíli stačí. Otevírá se denně od 20 do 22 hodin. „Lidé bez domova mohou strávit noc v teplé místnosti, dostanou čaj i karimatku. V šest hodin ráno jsou pak propuštěni, aby mohl v osm začít provoz denního centra,“ řekla.

V případě zdravotních problémů mohou zůstat lidé v sedárně i přes den. „Minulý týden, když začaly mrazy, jsme pomáhali ubytovat staršího člověka, který měl zdravotní potíže. Nechali jsme ho v centru celý den, než jsme ho převezli do azylového bydlení. Dříve, než udeří mrazy, se s lidmi bez domova snažíme mluvit a připravovat je na tu situaci. Podáváme také žádosti do různých azylových domů a jiných ubytovacích zařízení. Snažíme se zajistit, aby vůbec nedocházelo k situaci, že budou v mrazivých dnech venku,“ uzavřela Adéla Trumberová.