„Na účet jsme dostali padesát tisíc korun a zařizujeme pokoj pro tři dívky. Místnost jsme vyklidili, na čas ji obsadí zedníci, a v srpnu se holky nastěhují do nového. Nábytek si vybraly samy se svou vychovatelkou a na změnu se moc těší," uvedl ředitel Dětského domova v Přerově Jan Pavlas.

Libosadu, jenž vyrostl díky dobročinným příspěvkům na stráni nad Přerovem, se daří. „Přes šedesát stromů, které si tu na jaře vysadili sponzoři, pravidelně kontrolujeme a musíme s potěšením říci, že do krajiny hezky zapadly. Jsme rádi, že rostou a zároveň pomáhají," řekl Jaroslav Strejček z olomoucké Nadace Malý Noe, která s myšlenkou nové výsadby dřevin v kdysi věhlasných Knejzlíkových sadech přišla.

Peníze, jež nadace od dárců získala, už putovaly také k dalším dětem, které nevyrůstají u svých biologických rodičů, nebo žijí s handicapem.

„Dali jsme pět tisíc holčičce na léčbu RET syndromu, přes třiačtyřicet tisíc jsme poslali do dětského domova v Plumlově a osmatřicet tisíc do Klokánku v Olomouci. Částkou dvacet tisíc jsme také přispěli chlapci, jenž se narodil jen s jednou rukou," vyjmenoval.

Za naslouchadla pro dívku z hranického domova zaplatí Nadace Malý Noe deset tisíc a další příspěvek putoval i na zakoupení zvlhčovače do kanyly pro chlapce se spáleným hrtanem.

„Do Czech Hospital šla částka dvacet tisíc a z výtěžku se budou těšit i děti v Zambii. Těm jsme za tři tisíce korun pořídili školní pomůcky," doplnil.

Libosad Malého Noe, jenž vykvetl nad Přerovem letos v dubnu, ještě na poslední sponzory čeká.

„V rekordním čase se nám podařilo najít patronství pro pětašedesát stromů. Přesvědčili jsme se, že charita není Přerovanům vzdálená. Ještě stále ale máme sedm volných stromů, takže případní zájemci, kteří by chtěli přispět dětem, mají šanci se k projektu připojit," shrnula vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná.

Lidé se podle ní můžou stát patrony například okrasné višně za pět tisíc korun či lípy srdčité, jejíž patronství vyjde na deset tisíc korun. Mají-li o sponzorství zájem, můžou napsat na adresu mluvčího přerovského magistrátu bohuslav.pridal@prerov.eu.

Poslední tečkou za projektem bude umístění informační tabule v Libosadu Malého Noe, na níž se objeví jména všech patronů. „Poprvé k vidění bude první sobotu v říjnu, kdy kolem sadů procházejí turisté v rámci pochodu Po stopách lovců mamutů," uzavřela.