„Druhá výsadba dřevin se uskuteční během tradičního turistického pochodu Po stopách lovců mamutů. Knejzlíkovy sady jsou na jeho trase," přiblížil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Letošní skladba nabízených stromů se příliš neliší od první etapy – v nabídce je podle něj třeba okrasná třešeň, ale také sakura, višeň, lípa či jeřabina.

Zajímavá jména

Mezi patrony stromů je celá řada zajímavých osobností.

„Například dcera známých přerovských umělců Jana Chmelaře a Evy Chmelařové – Siblíkové Olga Tausingerová si zakoupila lípu. Její tatínek už se bohužel vysazování stromu nedožil, zemřel letos v srpnu," zmínil.

Svůj vlastní strom bude mít v Libosadu Malý Noe i Centrum setkávání v Přerově, které se věnuje handicapovaným. Patronem dřevin jsou i primář Psychosociálního centra v Přerově Juraj Rektor nebo dlouholetý organizátor Author Šela marathonu Aleš Procházka. Na lípu se složili i úředníci magistrátu.

„Architektka Alena Šrámková vysvětlovala své patronství tím, že když může mít stromy na Tyršově mostě, proč by je nemohla mít také v Libosadu Malý Noe," poznamenal.

A cena za patronství?

Od 3800 korun do deseti tisíc. Lidé, kteří budou mít zájem pořídit si vlastní strom a přispět na dobrou věc, tak mohou učinit až do 3. října na adrese bohuslav.pridal@prerov.eu.

Svůj strom má i herečka Hana Maciuchová

Patrony dřevin, které byly v Libosadu Malý Noe vysazeny během první etapy v loňském roce, se stali například hudebník a skladatel Jaroslav Wykrent nebo herečka Hana Maciuchová. Hlavní myšlenkou této akce je nejen zapustit natrvalo kořeny v Přerově, ale především přispět na dobrou věc.

Projekt má totiž především charitativní účel – zájemci se stanou patrony stromu a jejich příspěvek putuje k handicapovaným nebo opuštěným dětem. Mecenáši pomůžou potřebným, ale přispějí i k oživení krajiny a znovuobnovení Knejzlíkových sadů, které v Přerově – Předmostí vznikly před sedmdesáti lety.

Loni, kdy v sadech zapustilo kořeny na sedmdesát stromů, putovaly finance mimo jiné i do přerovského dětského domova a jeho malí obyvatelé tak díky dárcům získali nový pokojíček. Také letos by měl výtěžek z prodeje přispět dětem z regionu.

„Předpokládáme, že sedmdesát procent financí zůstane na Přerovsku. Máme v plánu přispět Dětskému domovu v Přerově, zajímat se budeme i o potřeby domova Emanuel ve Staré Vsi, vnímáme i problémy dalších organizací, které pečují o opuštěné a handicapované děti," shrnul Jaroslav Strejček z Nadace Malý Noe.