Na vánočních trzích se kontroly alkoholu provádí pravidelně a vzhledem současné situaci na trhu s lihovinami jich bude zřejmě více než v minulých letech.

„Pokud jde o kompetence, tak ty vládní úprava dělí tak, že rozlévaný alkohol kontroluje Krajská hygienická stanice a alkohol v lahvích Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). V souvislosti s probíhající metylalkoholovou aférou bude počet kontrol vyšší než tomu bylo v minulém roce," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jen s ověřeným původem

Prodejci alkoholu ve venkovních stáncích musí nabízet či využívat alkohol, u kterého je ověřen jeho původ.

„Nařízení vlády stanovuje, že prodávaný alkohol musí mít příslušné zákonem stanové doklady, kolky a takzvané rodné listy, které prokáží jeho původ. Některá města jako Olomouc s námi spolupracují a začleňují bezpečnostní podmínky přímo do provozních řádů s nájemci stánků," dodala Jitka Švecová z odboru hygieny výživy z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Organizátoři vánočních trhů v Přerově uzavřeli se stánkaři smlouvy, ve kterých mají stanovené podmínky i sankce.

„Město však nemá technické prostředky na zajištění kontrol alkoholu, proto budeme spolupracovat s živnostenským úřadem, Českou obchodní inspekcí a dalšími institucemi, které kontroly zajišťují," vysvětlil přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Do kontrol se zapojí i celníci

Se zvýšeným počtem kontrolorů v terénu v předvánočním období počítají i krajští celníci.

„Kontroly se provádí stále a to ve zvýšené míře, než tomu bylo ve stejném období minulého roku. Z naší kompetence se zaměřujeme na zdanění, značení a původ prodávaných lihovin," řekla tisková mluvčí Celního ředitelství Olomouc Marie Bortlová.

Přerovská městská policie bude především kontrolovat, zda se u vánočních stáncích nenabízí alkohol mladistvým.

„V důsledku aféry s metylalkoholem budeme pokračovat zejména v kontrolách podávání alkoholu mladistvým. Nemáme kompetence jako mají inspektoři SZPI či celníci," uvedl ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki.

13 stánků s občerstvením

Přerovští stánkaři letos prošli výběrovým řízením, kde museli splnit přísné podmínky. Stánků s občerstvením bude na vánočních trzích v Přerově třináct.

„Dělí se na tři kategorie – stánky s běžným občerstvením bez alkoholu, s alkoholem a stánky s vánočním sortimentem. U těch s alkoholem se bude prodávat zejména punč a novinkou bude teplé pivo," uzavřel Václav Zatloukal.