O něco slabší návštěvnost než v loňském roce zaznamenali letos jak na zámku v Tovačově, tak na hradě Helfštýně.

Zatímco brány tovačovského zámku se už pro veřejnost uzavřely, hrad Helfštýn mohou zájemci navštívit ještě o listopadových víkendech.

„Letošní návštěvnost byla nižší v porovnání s minulými lety. Jednak jsme na jaře zaznamenali výrazně nižší zájem o prohlídky zámku ze strany škol, a na slabší návštěvnosti se mohlo podepsat také uzavření Spanilé věže. Tu jsme museli zavřít zhruba dva měsíce před koncem sezony kvůli opravám. Spanilá věž je však velkým lákadlem pro turisty a to, že byla uzavřena, mohlo odradit celou řadu turistů,“ informoval kastelán tovačovského zámku Jaroslav Dostál s tím, že loni si prohlídky zámku nenechalo ujít více než 20 tisíc turistů, letos jich však bylo necelých 17 tisíc.

„Na druhé straně o tradiční kulturní akce, které se letos konaly v zámecké zahradě, projevilo zájem mnohem více návštěvníků. Největší návštěvnost byla na Pálení čarodějnic,kamzavítalo na téměř 3 tisíce hostů,“ vzpomněl Dostál.

I když tovačovský zámek je už druhý týden pro veřejnost uzavřen, na této památce je stále živo. „Na zámecké věži pokračují opravy. Jednak se zde vyměňují plechové prvky, a v oknech se také instalují sítě, které zabrání náletům holubů. Tyto práce by měly být během listopadu, nejpozději začátkem prosince, dokončeny,“ upřesnil Dostál s tím, že tovačovský zámekzahájí novou turistickou sezonu tradičně až v dubnu příštího roku.

Návštěvníci však budou mít ještě jednu šanci tuto památku v letošním roce navštívit, a to před vánočními svátky, kdy se zde uskuteční tradiční akce nazvaná Vánoce na zámku. Ta se bude letos konat druhý prosincový víkend a lidé si zde budou moci prohlédnout vánočně nazdobené zámecké prostory, ale také tu najdou vánoční jarmark s ukázkou tvorby rukodělných výrobků.

I když branami hradu Helfštýna letos prošlo také o něco méně návštěvníků než loni, správci této památky jsou s letošní turistickou sezonou spokojeni.

„Slabší návštěvnost se projevovala kvůli nevlídnému počasí už na jaře a potom také v září a v říjnu. Naopak o listopadových víkendech, kdy panovaly teplotní rekordy, nás velký příliv turistů doslova příjemně zaskočil. Je prokazatelné, že návštěvnost hradu je vždy závislá na počasí,“ uvedla vedoucí správy hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

Podle jejích slov hrad letos navštívilo více než 99 tisíc osob, což lze označit za lepší průměr. Nejvíce turistů se zde sešlo na mezinárodním setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston.

„Během dvou dnů se na hradě vystřídalo rekordních více než 13 tisíc návštěvníků,“ vyčíslila Kleckerová.

Podle jejích slov za největší investici realizovanou v letošním roce na hradě lze označit vybudování zázemí pro účastníky kovářských kurzů. Ubytovna vznikla na druhém hradním nádvoří a její vybudování přišlo na téměř dva miliony korun. „Na příští rok máme v plánu pokračovat s rekonstrukcí černé kuchyně a také se připravit na vytěžení takzvané bezedné studny,“ nastínila plány správkyně Kleckerová.

Helfštýn si mohou zájemci prohlédnout ještě o listopadových víkendech, kdy je otevřen vždy od 9 do 16 hodin. Přístupný je ale i v den státního svátku - 17. listopadu.

„V tento den bude otevřena také hradní restaurace, takže se lidé nemusejí obávat v případě sychravého počasí, že se nebudou mít kde občerstvit a ohřát,“ doplnila Kleckerová.

Po posledním listopadovém víkendu se brány Helfštýna tradičně uzavřou. Hrad se v zimě mimořádně otevře jen první sobotu po Novém roce, kdy se zde koná tradiční Novoroční výstup na Helfštýn.