Lákadlem je otevření galerie

Obyvatelé Lipníku si začnou užívat zábavy ve čtvrtek 22. července, kdy se koná v 17 30 na podiu na náměstí koncert Pavla Nováka mladšího. V pátek večer se pak představí na nádvoří zámku s klasickou Molierovou komedií herci divadla Kapsa z Andělské hory.

„Pořadatelskou novinkou pro návštěvníky je příjemné prostředí zámeckého parku. Trochu nám totiž chyběl program pro seniory, a tak jsme na sobotní dopoledne pozvali krojovanou moravskou dechovku Fryštácká Javořina,“ přiblížila Blanka Prudilová z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou. Koncert dechovky začíná 24. července v 10 hodin dopoledne.

Největším lákadlem letošních hodů je ale vernisáž výstavy v nově otevřené městské galerii Konírna. Její začátek je v 15 hodin. „Expozice děl předního českého sochaře a uměleckého kováře Igora Kitzbergera je věnována osobnosti Učitele národů J. A. Komenského,“ upřesnila.

Na hodech v Lipníku se ale pobaví i mladí, jimž je vyhrazen koncert na náměstí TGM v 16 hodin. Na podiu se vystřídají kapely T.O. Leopardi, Gemband, Blues Band a nebo Cimrmanovo Torzo.

Nedělní program pokračuje v 9 30 Mší svatou. „Zajímavostí jsou i historické hry v meditační zahradě v neděli v 16 hodin, což je soutěž pro rodinné týmy v rytířských disciplínách, a dále pak odpolední program s jarmarkem. Ten začíná ve 14 hodin,“ řekla Prudilová. Hlavním hodovým hostem je Rock & Roll Band Marcela Wodmana.

Tovačov: Annínské hody na ostrůvku

Z programu Tovačovského kulturního leta, které běží celý červenec, minulý týden vypadlo divadelní představení ochotnického divadla z Velké Bystřice. Herci totiž vystoupení, naplánované na minulý víkend, zrušili. I tak si ale návštěvníci Tovačova užijí.

V pátek 23. července se v zámeckém parku koná diskotéka s laserovou show, o den později zábava pokračuje Annínskými hody.

„Na ostrůvku v této místní části Tovačova vystoupí dětský soubor Hanáček, koná se ale i soutěž O annínskou buchtu,“ upřesnil starosta Tovačova Leon Bouchal. Akce začíná v sobotu 24. července v 16 hodin.

Svatovavřinecké hody zpestří Petra Janů

Tradiční Svatovavřinecké hody v Přerově připadnou letos na 6. a 7. srpna. Jejich ozdobou bude koncert Petry Janů a skupiny Golem v pátek večer, diváci si ale ještě předtím můžou poslechnout písničky legendární skupiny VOX v doprovodu Pavla Nováka jr. a Jardy Macíčka. Sobotní program na náměstí bude patřit jako každoročně vystoupení souborů z partnerských měst a hody uzavře koncert skupiny KC Duo, bluesové kapely Mothers follow chairs a legendárního Pirilla. Známí rockeři se ke koncertování vrátili teprve letos, a to po více než dvaceti letech.

V Kojetíně chtějí překonat rekord

Nejen hudbou, ale i náročným kláním v šipkách a nebo setkáním harmonikářů chtějí oživit společenský život radní v Kojetíně. Město ožije hodovými slavnostmi od 13. do 15. srpna, a bezprostředně poté na ně naváže Kojetínské hudební léto.

„Naši šipkaři chtějí letos překonat rekord z roku 2007 ve vytrvalostním hraní šipek. Budou hrát v kuse, a to od pátku 10 hodin do soboty dopoledne. Jejich výkony bude po celou dobu sledovat webkamera,“ popsala Hana Svačinová z Městského kulturního střediska v Kojetíně.

Zajímavostí je i sobotní setkání harmonikářů a nebo turnaj ve volejbale. „V neděli 15. srpna projde městem krojovaný průvod, spojený s jízdou králů na koních. Poté předá starosta hodové právo a určitě dojde i na tradiční vyplácení,“ doplnila. Podium na náměstí bude v neděli odpoledne patřit hlavní hvězdě programu – vždy dobře naladěné zpěvačce Jarmile Šulákové a skupině Fleret. Kromě ní se ale předvede i Pavel Novák mladší a nebo kapela Dark Gamballe z Vyškova.