Letní kino v Mostkovicích

V pátek 17. června ožije plátno pod širým nebem v Mostkovicích na Prostějovsku.

„Připravili jsme si atraktivní tituly, které byly během roku v kinech a které měly největší diváckou úspěšnost. Chceme zachovat to, co bylo doposud, tedy slušné služby v hezkém prostřední, u Plumlovské přehrady i když bez vody,“ řekl provozovatel kina Pavel Ošlejšek.

Loňský rok však podle něj ukázal, že voda není až tak důležitá, spíš počasí a filmové tituly. Cena tady zůstala zhruba na stejné úrovni, mezi sedmdesáti a osmdesáti koruny.

„Loňský rok byl divácky velmi úspěšný. Například film Kájínek jsme hráli dvakrát za večer, což se nestalo asi tak patnáct let. Všeobecně návštěvnost loni patřila k jedněm z nejlepších,“ uvedl pořadatel.

Na tradiční promítání za setmění do Mostkovic, lidé přichází už od roku 1981. Letos si mohou vybrat z titulů jako jsou Román pro muže, Rango, Toy Story 3,, Černá labuť, nebo třeba Obřad s Anthony Hopkinsem v hlavní roli.

„Byznys to není, je to o vztahu ke kinu, k areálu. Lidé se vrací po několika letech a přestože nastoupili multikina a 3D projekce, tak když je hezké počasí a dobrý film, diváci si půjdou sednout pod modrou oblohu, dají si pivo, zapálí a mají tu správnou letní pohodu,“ podotkl.

Program kina najdete zde: Letní kino v Mostkovicích 2011

Poprvé v Uníčově

Letos poprvé se rozhodli přijít za diváky s filmovou nabídkou také v Uničově na Olomoucku. Čtyři červnové páteční večery tady lidé mohou strávit ve společnosti filmu, na první se mohli podívat minulý pátek.

„Byli jsme nadšení, přišlo asi sto třicet diváků. Bylo to úspěšné poprvé a nahrálo tomu počasí. Jsme spokojeni, kéž by to bylo i nadále,“ sdělil Radek Vincour, ředitel Městského kulturního zařízení v Uničově.

Tento pátek mohou zájemci přijít za příznivého počasí na film Shrek třetí.

Program kina najdete zde: Kulturní akce v Uničově

Promítání na nádvoří ve Šternberku

Na pořádnou filmovou porci se mohou fanoušci těšit i ve Šternberku na Olomoucku, kde se v promítací sál promění nádvoří bývalého augustiniánského kláštera.

Program kina najdete zde: Město Šternberk - Letní kino

Hranice ano, Lipník ne

Velký výběr naopak nebudou mít filmoví fanoušci během léta na Hranicku a okolí. Hranické letní kino sice promítat bude, ale lipnické zůstane celé léto mimo provoz. Pro Hranice jde rozhodně o dobrou zprávu. Po té, co přišly o klasické celoroční kino, letní pro ně bude připraveno v plné kráse. Filmová letní sezona tam odstartuje v pátek 17. června českým filmem Fimfárum.

„V červnu budeme promítat vždy pátky a soboty. Od začátku prázdnin potom ve středu, čtvrtek a pátek,“ sdělila ředitelka Městského kulturního zařízení v Hranicích Helena Votavová. Letní kino během měsíců, kdy nebylo v provozu prošlo důkladnou rekonstrukcí.

„Samozřejmostí je, že v provozu budou opět bufety s veškerým občerstvením,“ sdělila Votavová. Výhodou hranického letního kina je, že promítat se bude i za ošklivého počasí.

„Máme menší přístřešek a navíc můžeme jako v loňském roce roztáhnout stany. Myslím si, že přibližně sto lidí se pod ně vejde,“ doplnila ředitelka Městského kulturního zařízení.

Diváci se navíc letos mohou opět těšit na největší filmové trháky. Zaujmout by měly šlágry jako čtvrtí Piráti z Karibiku nebo Harry Potter a Relikvie smrti.

„Chodíme každý rok. Být na filmu pod hvězdami nemůže nahradit žádné multikino,“ řekl David Pitrun.

Program Letního kina v Hranicích najdete třeba zde: Kino: letní, Hranice

Obyvatelé Lipníku nad Bečvou na Přerovsku však mají smůlu. Stejně jako v Hranicích přišli o kryté kino a v letošním roce tady nebude vysílat ani to letní.

„Důvod je prostý. Každým rokem návštěvnost klesala a promítání se už nevyplatilo. Navíc by se musela udělat docela nákladná rekonstrukce a revize,“ informovala vedoucí odboru školství a kultury Lucie Žídková. Areál zatím bude ležet ladem, ale ne na dlouho.

„V plánech a vizích je, že celý areál by se měl zrekonstruovat na kulturní stánek a propojit jako průchozí se sídlištěm Zahradní,“ doplnila Žídková. Filmovým fanouškům z Lipníka nad Bečvou se však kvůli nízkému zájmu letos filmové plátno nerozsvítí.

V Olomouci letní kino skončilo

Kdo se těšil na podívanou v olomouckém Letním kině, má smůlu. Zdejší kino pod širým nebem v historickém centru města už nenabídne ani jeden film.

Příští rok chce radnice celý areál po dómem sv. Václava začít měnit na víceúčelový kulturní a odpočinkový prostor, soukromý provozovatel letního se ale rozhodl již letos promítačky nespustit.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU