„Z analýzy stavu vojenských letišť vyplývá, že pokud má být nějaké zrušeno, armáda doporučuje zrušit vrtulníkovou základnu v Bochoři,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Definitivní rozhodnutí ale podle něj dosud nepadlo.

„Analýza zatím na vládu nešla a na program jednání bude zařazena až v nejbližších dnech nebo týdnech,“ doplnil Jan Pejšek s tím, že jen vlastní provoz bochořského letiště přijde rezort ročně na tři sta milionů korun.

Nad přerovskou vrtulníkovou základnou se stahují mračna už od chvíle, kdy byla poprvé zveřejněna armádní koncepce úspor, takzvaná Bílá kniha o obraně. Materiál jasně doporučuje přeskupení leteckých schopností a zrušení nejméně jedné základny.

„Vzhledem k velikosti vzdušných sil je současná struktura vojenských letišť zcela neadekvátní,“ vysvětlil to již dříve ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Od změn si rezort slibuje úspory v řádech stovek milionů korun ročně.

Nejistota, která už delší dobu panuje kolem osudu vrtulníkové základny v Bochoři, přiměla vedení Olomouckého, Zlínského kraje a města Přerov k sepsání společného memoranda.

Hejtmani obou krajů chtěli společně s přerovským primátorem tímto způsobem zabránit zrušení letiště, které má na Moravě dlouholetou tradici. Jak se ale nyní ukazuje, ani názory hejtmanů a primátora neměly na rozhodnutí ministerstva obrany vliv.

Městu oficiálně nic neřekli

Přerovští politici jsou zprávou o možném zrušení bochořského letiště zaskočeni. Rozladilo je navíc i to, že se o tak zásadním kroku dozvídají zprostředkovaně z médií.

„Na město zatím oficiálně žádné stanovisko ministerstva obrany nepřišlo, přestože jsme byli domluveni, že se to dozvíme jako první. V současné době tedy jednáme o dalším postupu,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Rozporuplné pocity má i náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

„Pokud nebude zpětná vazba z ministerstva, budu požadovat, aby byli zástupci města přizváni na jednání branně – bezpečnostního výboru, nebo sám požádám o schůzku jeho předsedu,“ konstatoval Michal Zácha.

Poslanec i velitel zatím bez komentáře

Přerovský poslanec Zdeněk Boháč (ODS), který už léta bojuje za udržení vrtulníkové základny ve městě, zatím informace o možném zrušení letiště nechce více komentovat.

„Je to dlouhodobý problém, který řešíme, a zatím není nic uzavřeno,“ uvedl pouze pro Přerovský a hranický deník.

Stejně skoupí na slovo jsou i zástupci vrtulníkové základny.

„Tento stav trvá již několik let. Zatím je tu ale usnesení vlády, které stále platí. Pokud se něco změní, budeme na to reagovat. S oficiálním závěrem jsme dosud nebyli seznámeni,“ řekl zástupce velitele základny Michal Kytlica.

Pokud by v Přerově vrtulníková základna skončila, přišlo by o práci asi osm stovek lidí a pro region s vysokou nezaměstnaností by to znamenalo citelnou ránu.

SOUVISEJÍCÍ: John v Přerově: Letiště ano. Ale tak za dvacet let