O zvýšeném provozu na letišti v příštích měsících informovali zástupci LOM Praha přerovského primátora a starosty obcí Bochoř, Vlkoš a Henčlov na společné schůzce, která se konala ve čtvrtek.

„Na letišti v Pardubicích se opravuje vzletová a přistávací dráha, a protože je zde Centrum leteckého výcviku pro vojenské piloty, přesunuli jsme je na bochořské letiště. Jedná se pouze o dočasnou dobu, abychom dokázali plnit výcvikové úkoly pro armádu,“ uvedl mluvčí LOM Praha Pavel Lang.

Zahájení stavby posledního úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. 20. prosince 2022
Děti Země chtějí opět blokovat stavbu D1 u Přerova, podaly žalobu

Výcvik začne 15. února a potrvá do poloviny května.

„Do Bochoře se přesune část vrtulníků Mi-17 a Enstrom 480 B-G. Proudová letadla budou na základně v Čáslavi. Starostům obcí na Přerovsku jsme dali přesný harmonogram výcviku s rozpisem na jednotlivé dny, takže vědí, kdy bude probíhat,“ dodal. Na bochořském letišti má výcvik provádět zhruba třicítka vojáků i s instruktory

Ilustrační foto
Developer Accolade vybuduje v lokalitě Staré Rybníky průmyslový park

Podle přerovského primátora Petra Vrány (ANO) by se neměla výrazně zvýšit hluková zátěž.

„Kvůli výluce v rámci letiště v Pardubicích lze nad naším městem očekávat zvýšený pohyb vrtulníků. Budou ale létat v přesně stanovených drahách tak, aby hluk nenarušoval okolní obce. Navíc výcvik potrvá pouze tři měsíce,“ uvedl Petr Vrána.

Letiště v Bochoři
Z letiště v Bochoři mají vzlétat bojové drony, potvrdila armáda

Obyvatelé Bochoře zjistí všechny potřebné informace na webových stránkách obce.

„Lidé najdou na našem webu i proklik na stránky letiště. Na hluk vrtulníků jsou naši občané z minulých let zvyklí, takže se neobáváme stížností. I když je jasné, že co člověk, to názor,“ řekl starosta Bochoře Tomáš Volek.

Letiště v Bochoři v roce 2009
Základna NATO v Bochoři? Má volnou kapacitu, dobrou polohu, starosta není proti

Armáda informovala už loni o širším využitím areálu bochořského letiště. V budoucnu zde mají mít základnu větší bojové drony, které mohou nést například protitankové zbraně. Na bochořské letiště se má podle záměrů rezortu přesunout jednotka víceúčelového bezpilotního prostředku z Prostějova. I nadále se bude letiště využívat i pro základní výsadkový výcvik.

Na bývalém vojenském letišti v Bochoři působila armáda do roku 2013, kdy se zdejší vrtulníková základna přesunula do Náměště nad Oslavou. O dva roky později přišla vláda Bohuslava Sobotky se záměrem na vybudování strategické průmyslové zóny na bochořském letišti. Z této vize ale nakonec sešlo. V současné době na letišti působí více než dvacet firem, část z nich se zabývá letectvím. 

Areál přerovského letiště v Bochoři. Ilustrační foto
Průmyslová zóna v Bochoři je u ledu. "Vláda poslala Přerov pod kytky"