„Armáda bude pouze jedním z uživatelů letiště a není záměr, že by se mělo stát vojenským. Nadále zůstane ve správě státního podniku LOM Praha,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.

Lockheed C-130 Hercules na letišti v Bochoři v roce 2015
Základna NATO u Přerova. Jen zbožné přání, nebo reálný scénář?

Na bochořské letiště se má podle záměrů rezortu obrany v budoucnu přesunout jednotka víceúčelového bezpilotního prostředku z Prostějova. Na letišti v Bochoři jsou totiž vhodnější podmínky a je zde betonová přistávací dráha.

„Do budoucna, po jejich pořízení, je v plánu přesunout na bochořské letiště jednotku víceúčelových bezpilotních prostředků z 533. praporu bezpilotních systémů, který je v Prostějově. Věc je zatím ve fázi záměru,“ potvrdila Jana Zechmeisterová, vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany. Kdy by mělo k přesunu jednotky dojít, rezort obrany nezveřejnil.

Marian Jurečka
Jurečka: O letišti v Bochoři bych chtěl na vládě vést debatu

Bochořské letiště bude armáda i nadále využívat pro základní výsadkový výcvik a další výsadkovou přípravu, a to minimálně několik dní v měsíci.

Na bývalém vojenském letišti v Bochoři působila armáda do roku 2013, kdy se zdejší vrtulníková základna přesunula do Náměště nad Oslavou. O dva roky později přišla vláda Bohuslava Sobotky se záměrem na vybudování strategické průmyslové zóny na bochořském letišti. Z toho ale sešlo, zahraniční investory totiž odrazovalo chybějící napojení na dálnici D1.

Letiště v Bochoři v roce 2009
Základna NATO v Bochoři? Má volnou kapacitu, dobrou polohu, starosta není proti

Ministerstvo průmyslu a obchodu původně zpracovalo dvě varianty strategické průmyslové zóny v Bochoři - první počítala s využitím plochy o celkové rozloze 535 hektarů a demolicí veškeré letištní infrastruktury, druhá s rozdělením zóny na severní a jižní a zachováním letiště. Vláda nakonec dala přednost zachování letiště.

„V současné době na bochořském letišti působí v nájmu více než dvacet firem, z nichž část se zabývá letectvím. Zájem o využití prostoru letiště je stále větší,“ uzavřela Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.