„Myslíme, že diváci nebudou o nic ochuzeni. Chystáme pro ně totiž pestrý program, který bude nabitý zajímavými letovými i statickými ukázkami,“ uvedl mluvčí přerovské vrtulníkové základny Milan Kouřil.

Podle něj bude na letišti k vidění velké množství vystavené techniky. „Kromě vojenské policie to bude i technika hasičského záchranného sboru, pozemních sil armády nebo letadel Aero klubu. Novinkou jsou i obří letecké modely,“ vyjmenoval mluvčí.

K zajímavostem bude patřit i ukázka výsadku nebo výcviku služebních psů. Program zpestří i vystoupení mažoretek a přehlídka horkovzdušných balonů. Největší oblibě u diváků se v minulosti vždy těšily letové ukázky, o které nebudou ochuzeni ani letos. „Nad letištěm prolétnou jak gripeny, tak i vrtulníky Mi-24 z bývalé přerovské tygří letky,“ poznamenal Kouřil.

Podle něj chystá armáda i dvě překvapení. „Půjde o zajímavé ukázky ve vzduchu a na zemi, ale nechceme dopředu prozrazovat, o co konkrétně půjde,“ podotkl Kouřil. Naposledy se v Přerově uskutečnil letecký den v roce 2006, kdy na něj zamířily tisíce lidí. Letošní akce je ale nejen v režii armády, ale spolupodílejí se na ní i město Přerov, Olomoucký a Zlínský kraj.

„Hlavními organizátory Středomoravské letecké pouti jsou kromě přerovské vrtulníkové základny také místní pobočka Svazu letců a aeroklub Air Moravia. Akce se koná pod záštitou přerovského primátora a obou krajů – Olomouckého a Zlínského,“ řekl Kouřil.

Brána přerovského letiště se 30. května otevře pro veřejnost v 9 hodin. Letové ukázky pak potrvají od 10 do 15 hodin. Vstupné bude stejné jako v minulosti – tedy 80 korun. Pro děti do 150 centimetrů je vstup zdarma.