V přerovském regionu má na zem dopadnout více než dvacet tisíc návnad. Vakcinace má skončit tento víkend.

„Vakcína je umístěná v krmivových návnadách, vyrobených z rybí moučky a tuku. Návnada je přibližně o velikosti krabičky od zápalek, uvnitř s kapslí z plastu a hliníku, která obsahuje živý oslabený virus vztekliny. Při pozření návnady liškou dojde k narušení kapsle obsahující vakcínu a kontaktem vakcíny se sliznicí ústní dutiny dojde k imunizaci zvířete,“ informoval zástupce ředitele Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Jiří Zubal.

Podle něho se liškám tato orální vakcinační látka podává dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. „Letecké kladení návnad s očkovací látkou neprobíhá v celé zemi, ale jen v regionech, která mají svou polohou blízko k hranicím s Polskem či Slovenskem,“ vysvětlil Zubal.

Podle jeho slov vakcínu je možné považovat za neškodnou pro člověka i živočichy. Nelze však vyloučit určité minimální riziko při přímém styku vakcinačního viru se sliznicí.

„V tomto případě se doporučuje při styku s očkovací látkou omýt kontaminované místo vodou, mýdlem a místo dezinfikovat jakýmkoliv dezinfekčním prostředkem a pokud se očkovací látka dostane do oka či úst nebo do čerstvého poranění, je nutné vyhledat lékaře,“ upozornil Zubal.

Jak dále zdůraznil, v rámci ochrany zdraví člověka je nutné, aby se nikdo nedotýkal návnad nebo je dokonce sbíral a manipuloval s nimi. „Především je nezbytné v tomto směru upozornit děti,“ sdělil.

Opatření se týkají také myslivců a chovatelů psů. Ti by měli mít své čtyřnohé miláčky pod kontrolou a měli by zamezit jejich volnému pobíhání v honitbách.

„Je nutné, aby v uvedeném období nevstupovali občané se psy do míst s návnadami,“ upozornil Zubal.