Jako kmotra si autorka vybrala děkana přerovského farnosti Josefa Rosenberga, který knihu v úterý 29. března požehnal symbolicky jabloňovou větvičkou a vodou ze studny ze zahrady Knejzlíkovy rodiny, která má v Předmostí, kde se děj knihy odehrává, letitou tradici.

Jde o jedenáctou knihu přerovské rodačky, v níž je zachycena rodinná sága z let 1946 až 1950. Na křest přišli i pamětníci starého Předmostí, kteří rádi vzpomínají, jak to v přerovské místní části vypadalo, než tam vyrostlo panelákové sídliště.

Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová vydává svou v pořadí jedenáctou knihu - román Páté jablko.
Předmostí před paneláky. V nové knize Lenky Chalupové ožívá poválečný Přerov

Akci moderovala ředitelka Městské knihovny v Přerově Edita Hausnerová, kulturní vystoupení zajistil sbor Vocantes.

Nechyběla ani beseda se čtenáři, čtení z knihy a autogramiáda. Čtenáři měli možnost pokládat autorce knihy otázky.

„Nejvíce je zajímalo, jak vlastně psaní knihy prakticky probíhá a co je z příběhu pravda a co dílem fantazie,“ shrnula dotazy Lenka Chalupová, která už teď začíná přemýšlet nad novou knihou.

„Už mám jasno. Chtěla bych pokračovat v historické linii a konkrétně bych se ráda dostala do konce padesátých let a jako místo děje jsem si vybrala Dluhonice. Pamětníci už mi na žehnání, kde jsem se o svém plánu zmínila, nabídli své vzpomínky i procházku touto obcí. Tak uvidíme. Ještě předtím ale musím pročíst kroniky a prolistovat staré noviny, abych si udělala lepší časový i prostorový obrázek místa,“ svěřila se úspěšná spisovatelka.

Edita Hausnerová, nová ředitelka Městské knihovny v Přerově
Nová ředitelka Městské knihovny chce místo "půjčovny" moderní, živé centrum