Kniha se objevila na pultech knihkupectví loni v říjnu a už před vánočními svátky ji zájemci marně sháněli v obchodech.

Lenka Chalupová má na svém kontě deset knih a v posledních osmi letech přichází každý rok s jednou novinkou. Její poslední román Kyselé třešně se odehrává na konci druhé světové války v Přerově a místní části Lověšice. Autorka kvůli větší historické věrohodnosti přizvala ke konzultaci i historiky a hovořila s řadou pamětníků.

„Zpracování přerovských válečných událostí mě lákalo už delší dobu. Obyvatelé našeho města byli první, kteří 1. května 1945 povstali proti nacistům a byli za to krutě potrestáni. Nemohla jsem opomenout ani tragédii na kopci Švédské šance nad Lověšicemi, kde došlo měsíc po skončení války k jedné z nejsurovějších poválečných hromadných vražd - v noci z 18. na 19. června 1945 zde bylo zastřeleno 267 karpatských Němců,“ řekla Lenka Chalupová.

Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová vydala novou knihu - Kyselé třešně.
Lidé z Lověšic nechtějí o masakru mluvit, říká spisovatelka Chalupová

Spisovatelku velký zájem čtenářů o nový román potěšil. „Fakt, že jde o příběh založený na pravdivých historických základech, přilákal napříč republikou mnohem více čtenářů, než jsme předpokládali. Takový zájem jsem nečekala já a nečekal ho zřejmě ani vydavatel,“ hodnotí.

Kniha vyšla v polovině října loňského roku a do dvou měsíců už hlásily všechny e-shopy, že je dílo vyprodáno. K dostání je pouze e-kniha a případný dotisk není vyloučen.

„O knihu Kyselé třešně projevila zájem i dramaturgie Českého rozhlasu a je možné, že se dohodneme na četbě románu na pokračování,“ dodala.

František Hýbl, historik a autor publikace Krvavá noc na Švédských šancí.
Historik masakru: Stříleli batolata v náručí matek, chtěl jsem najít ten hrob

Četba v rozhlase

Dramaturgové rozhlasu si před časem vybrali k četbě na pokračování také její knihu s názvem Liščí tanec. První díl psychologického příběhu s detektivní zápletkou byl odvysílán v rámci pořadu Počteníčko v neděli 10. ledna v 18.04 hodin na stanici Český rozhlas Olomouc.

Čtení bude pokračovat každou neděli ve stejný čas až do 7. února. Po odvysílání závěrečného pátého dílu bude celá četba k poslechu na streamu na webu Českého rozhlasu Olomouc.

Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová vydává novou knihu Začátek.
Spisovatelka Lenka Chalupová: Někdy se bolest ozve až po letech

A jaké jsou její nejbližší plány?

„Před půl rokem jsem si rozepsala detektivku s pracovním názvem Párátko. Na podzim jsem ji už dopisovala, příběh šel do finále, ale pak se děj nečekaně zadrhl, takže jsem rukopis na čas odložila. Určitě se k němu ale ještě přes zimu vrátím,“ prozradila autorka.