Od ledna začne možná jedna taková fungovat v Olomouci, ale o jejím zřízení v Přerově či Hranicích se ani neuvažuje. Nemocní proto nemají jinou možnost, než v akutním případě přijet do nemocnice a žádat o léky tam.

Většina přerovských lékáren má otevřeno pouze ve všední dny, a to do sedmnácti hodin. Kromě toho funguje ve městě také takzvaná lékárenská pohotovost. „Patříme mezi sedm lékáren, které se střídají a slouží o víkendech. Díky tomu si lidé mohou přijít pro léky i v neděli,“ říká vedoucí Lékárny Komenského Vladimíra Sokolová. Její lékárna má otevřeno i v sobotu dopoledne. „Je to spíš služba pro lidi, než že by se to vyplácelo,“ poznamenala lékárnice. Na lékárenskou pohotovost v Přerově město ročně přispívá částkou padesát tisíc korun. „A příspěvek ve stejné výši je schválen i pro příští rok,“ doplňuje mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Zatímco přes den se lidé z Přerova mají přece jen kam obrátit, v pozdních večerních hodinách a v noci je situace o poznání horší. „Syn onemocněl a měl vysokou horečku. Potřebovali jsme koupit léky, a tak jsme na internetu hledali, jestli není otevřená nějaká lékárna – když ne v Přerově, tak aspoň v Olomouci. Měli jsme však smůlu. Naštěstí nám léky pro malého dali známí,“ postěžoval si Radek Horký z Přerova. Zástupci města jednali proto také s Nemocnicí Přerov, zda by nemohla poskytovat lékárenskou pohotovost. „Zatím jednání nebyla úspěšná, budou ale ještě pokračovat,“ zmiňuje Přidal.

V ostatních městech regionu je situace podobná, k rozšíření otvíracích hodin v době epidemie se lékárny nechystají. „Na to je nás tu málo,“ podotýká pracovnice lékárny U Radnice, kde mají otevřeno i v sobotu. V Hranicích si lidé mohou denně nakoupit farmaceutika nejpozději do osmé hodiny večerní, a to v budově Kauflandu. Později už mají všechny lékárny ve městě až do rána zavřeno.

„Pacient má na výběr ze tří možností. Buď v noci navštíví lékařskou pohotovost v nemocnici a už tam zůstane hospitalizován, nebo mu tam lékař léky vydá, pokud je jeho případ akutní, a nebo si pro ně zajede na nejbližší lékárenskou pohotovost,“ vyjmenoval všechny tři možnosti Hraničanů vedoucí tamní nemocniční lékárny Richard Zavřel.

Potřebu zřídit ve městě nepřetržitý prodej medikamentů lékárníci necítí. „Lékárenská pohotovost se určitě nevyplatí. Základní zásobu léků má nemocnice a tak je v noci v případě potřeby schopna pacientovi nasadit třeba i antibiotika,“ vyjádřila svůj názor majitelka jedné z lékáren na hranickém náměstí Marie Vignati.

Zatímco lékárenskou pohotovost zřizují přímo lékárny, pohotovostní lékárnu podobně jako lékařskou pohotovost má na starosti kraj. „V minulosti taková lékárna fungovala v Olomouci u Tržnice, její provoz je ale hodně nákladný,“ uvádí mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Přesto by tato služba měla od Nového roku opět fungovat, ovšem jen v krajském městě. „Samozřejmě to vítáme, je ale pravda, že dojezdová vzdálenost do Olomouce je z některých částí kraje hodně velká a bylo by lepší, kdyby takových lékáren bylo více – i v dalších městech,“ míní mluvčí.

Kateřina Kapková, Pavla Kubištová