„Zhruba jednou za rok proberu doma v lékárničce léky a když narazím na nějaké prošlé, jdu je vrátit do lékárny,“ řekla Jitka Čechová z Přerova a svůj zvyk zdůvodnila takto:

„V popelnici před domem se může přehrabovat kde kdo a klidně se může stát, že přitom léky vypadnou na zem a tam je najdou děti. Nebo feťáci.“

Přesto jsou lidé, kteří si s vyhazováním léků do kontejneru hlavu nelámou. Tablety, kapky i sirupy hází doma do odpadkového koše například třiatřicetiletá paní Zdena z Hranic.

„Stojí to hromadu peněz a kdybych to šla vrátit, stejně bych za to nic nedostala,“ konstatovala.

Lékárny opravdu přijímají nepoužitá léčiva bezplatně. Žádné výhody z toho však nemají. Spíš naopak.

„Jsme povinni přijímat od lidí léky zpět, ukládá nám to zákon. Náklady, spojené s jejich likvidací, za nás potom platí kraj, protože jsme si o to požádali,“ uvedl majitel jedné z přerovských lékáren Jindřich Švarc.

Lékárny mají smlouvy se spalovnami, které si od nich vrácené medikamenty jednou za čas odebírají a pak je likvidují.

„Máme k dispozici speciální kontejner a jakmile ho naplníme, specializovaná firma si pro jeho obsah přijede,“ řekla majitelka lékárny v Hranicích Marie Vignati.

Nejčastěji vracejí lidé otevřená balení léků například po příbuzných, kteří zemřeli. Nezřídka však nosí zpět i léky, které již nestihli využívat, neboť jim lékař předepsal jiné.

„Týdně nám nosí léky tak do deseti lidí a řekla bych, že jich postupně přibývá,“ vypozorovala Vignati.

Splachování medikamentů do kanalizace je podle ní nerozumné.

„Kdo splachuje například antikoncepci, měl by si uvědomit, že se do kanalizace dostávají hormonální přípravky, které přírodě rozhodně neprospívají,“ upozornila na nebezpečí Vignati.

Stejně tak je zrádné i vyhazování léků do popelnice. Dětem by totiž mohly barevné tabletky připomínat bonbony.

„V rukou dítěte se pak z léku lehce může stát jed,“ varovala na závěr lékárnice.