Virové nachlazení, doprovázené nepříjemnými záněty dýchacích cest, postihuje malé pacienty bez ohledu na roční období. V létě v tom hraje svou roli proměnlivé počasí, ale také náhlé změny extrémních teplotních podmínek. Nejhorší prý je, když se sluncem rozehřáté tělo v jediném okamžiku ponoří do chladné vody v bazénu.

„Zmrzlina je také skryté nebezpečí. Když je jí hodně, organismu to moc neprospívá,“ upozornila dětská lékařka z Hranic Cecílie Kolářová a doporučila řídit se starou známou pravdou: „Všeho s mírou.“

Hrozbou je i klimatizace

Nebezpečí se skrývá také v klimatizaci.

„Mám některé pacienty, kteří jsou v létě nachlazeni permanentně a většinou se ukáže, že za to může příliš nízká teplota v autě, kterým jezdí,“ potvrdila Kolářová. Podle ní by se mělo v tomto období tělo spíše regenerovat a sbírat odolnost pro chladné zimní měsíce.

„Pokud je imunita v létě narušená, dá se očekávat, že ani v zimě nebude příliš dobrá,“ konstatovala lékařka.

K otužování i homeopatika

Kromě zvýšeného přísunu přírodních vitamínů, přiměřeného otužování, střídmého pobytu na přímém slunci a dodržování pitného režimu radí Kolářová i prevenci v podobě nejrůznějších homeopatik nebo podzimního očkování proti chřipce.

„Určitě je to levnější než následné léky v případě, že pak člověk skutečně onemocní,“ dodala odbornice.

Průjmovým onemocněním trpí teď v létě především kojenci a batolata. Většinou je to vlivem nevyvážené nebo nezdravé stravy.

„Studovala jsem nedávno výsledky průzkumu, zaměřeného na grilované polotovary. Nedopadl zrovna nejlíp. Z desíti výrobků jich osm bylo závadných,“ upozornila na další skryté letní nebezpečí lékařka. Co ji naopak těší, to je menší počet případů spálenin než vloni. „Letos je to únosné,“ připustila.

Pozor na přehrátí

Co však někteří rodiče malých dětí stále ještě podceňují, to jsou nemoci z přehřátí. V těch nejparnějších dnech by prý vůbec neměli vycházet ven. Mnozí se tím ale neřídí.

„Některé maminky si myslí, že když do kočárku zavěsí plínu, tak tím dítě před sluncem ochrání. Bohužel si neuvědomují, že tím tomu drobkovi vytvářejí naprosto nedychatelné prostředí,“ apelovala na větší zodpovědnost rodičů Kolářová a na závěr dodala, že na koupalištích by v tropických vedrech neměli kojenci a batolata co dělat.