Za svůj život již měla neuvěřitelných dvacet zlomenin dolních končetin, což se nestává ani profesionálním kaskadérům. „První byla ještě v porodnici, tři dny po narození. Během měření jí zlomili nožku," připomněla její maminka Iveta Hambálková.Rodina Hambálkova věří, že Verunka po operacích bude žít normální život

Zákeřnost choroby tkví v tom, že kosti na dolních končetinách nezvládají tělesnou zátěž. Pacient nejen že nemůže chodit, ale kosti se navíc deformují a ohýbají.

„Kost má snahu růst, ale když vyroste, tak nevydrží zátěž a ohne. Nemoc Verunce ohnula holeň téměř do pravého úhlu a navíc ji to i velmi bolí," vysvětlil přerovský ortoped Karel Ročák, který byl hlavním mužem čtvrtečního rána.

Rodina Hambálkova z Valašského Meziříčí přiznala, že život s nemocí není lehký.

„Musíme ji neustále hlídat, aby se něco nestalo, když jdeme například do školky. Nejezdíme autobusem, někdo by se mohl náhodou opřít a nožku zlomil. Sebe člověk uhlídá, ale u dítěte je to problém," vysvětlil otec malé holčičky Jiří Hambálek.

Vyztužili kosti speciálním hřebem

Ve středu, den před operací, doktoři a rodiče na společném setkání přiblížili postup nápravy.

„Dutou kost na několika místech přeřízneme a jako korálky ji navlečeme na rovný hřeb, čímž ji zevnitř vyztužíme," uvedl Karel Ročák.Unikátní operace dolních končetin malé Verunky v přerovské nemocnici

Teleskopický hřeb Fassier-Duval kost podrží a pojistí, aby dále rostla rovně. Jak Verunka poroste, tak se hřeb bude vysouvat a kost bude držet ve správné poloze. Použití hřebu se přitom několikrát uskutečnilo v zahraničí – pětkrát v Rakousku a v Polsku dokonce dvacetkrát.

„Nemají takové finanční bariéry jako u nás. Hřeb Fassier-Duval v České republice vůbec není k dostání, sehnali jsme jej v Evropě," vysvětlil profesor Jan Poul z brněnské fakultní nemocnice.

Na obtížném zákroku se podílelo deset členů lékařského personálu. Doktor Karel Ročák i profesor Jan Poul, který při operaci asistoval, jsou oba zkušenými ortopedy. Během operace dokázali průběžně popisovat její jednotlivé fáze a vysvětlovat postup aplikaci hřebu.

Operace dopadla na výbornou

Dvouapůlhodinová složitá operace dopadla v Přerově podle slov profesora Jana Poula na výbornou. „Karel Ročák je excelentní operatér, velmi zručný a trpělivý. Je to delikátní výkon," řekl na adresu kolegy.

Verunka je první pacientkou v České republice, která unikátní zákroky podstoupila. Ten první z nich se přitom konal již před několika týdny. „Operace stehenní kosti na levé straně proběhla v květnu, teď jsme dělali bérec na stejné straně," přiblížil Karel Ročák.

„Verunka si druhý den po první operaci už sama sedla, což dříve neexistovalo. Tahle metoda nám moc pomohla," potvrdil Jiří Hambálek. „Při každé změně počasí jí každá zlomenina strašně bolí, ale na místě, kde ji operovali, je to v pořádku," doplnil.Unikátní operace dolních končetin malé Verunky v přerovské nemocnici

Bude moci i sportovat

Poslední zákrok, společná operace bérce i stehenní kosti na pravé straně, je v plánu v říjnu. Poté by Verunka měla čtyři měsíce počkat.

„Nepustíme ji hned do plné zátěže, chceme vyrobit podpůrné ortézy na nohy. S nimi se potom naučí stát, chodit a když uvidíme, že hřeby zvládají zatížení bez dodatečné pomoci, tak ji necháme sportovat, jezdit na kole. Bude si moct dělat co chce, jako každé jiné zdravé dítě," shodli se Karel Orčák i Jan Poul.

V Česku tímto vzácným onemocněním trpí zhruba dvě desítky dětských pacientů. Vyskytuje se většinou ve dvou formách, v té závažnější se z velké části děti ani nenarodí a plod umírá během těhotenství.

„Při lehčí formě intelekt dítěte není postižený. Až na ty kosti, jsou to jinak normální děti," řekl Karel Ročák.

Operace za milion

Operace čtyř kostí vyjde zhruba na milion korun a celou částku uhradí zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna.

„Bez jejich podpory bychom si nákladný zákrok nemohli dovolit. Zkoušeli jsme i různá dobrovolná sdružení, uvažovali jsme o sbírce. Nakonec jsme se s Revírní bratrskou pokladnou dohodli," svěřil se šťastně Jiří Hambálek.

V případě uvedení hřebu Fassier-Duval na trh a souhlasu pojišťoven by do budoucna léčení pacientů se stejnou chorobou nemuselo být výjimkou. „Doufám, že Karel Ročák bude úspěšně léčit v následujících letech pacienty z celé republiky, a že budou léčeni mnohem dříve než třeba Verunka," dodal s optimismem na závěr profesor Jan Poul.