Pro ambulantní specialisty je prý likvidační a mnohé nutí omezit lékařskou péči.

„Mám dovolenou, ale důvodem je to, že se připojím k protestu. Krátí nás na všem, co si vymyslí a regulace jsou čím dál tvrdší. Zdravotní stav některých pacientů přitom vyžaduje určitou péči, ale já musím četnost jejich návštěv omezit, protože bych to už dělal úplně zadarmo," vysvětlil přerovský ortoped.

Už teď prý třetinu své pracovní doby vyšetřuje pacienty zdarma a ze svého dotuje i léky.

„Náklady na provoz ordinace jsou přitom vysoké a cena elektřiny či stočného jde pořád nahoru. Každý měsíc ztrácím tak třicet tisíc čistého," konstatoval.

Úhradová vyhláška se dotýká ze všeho nejvíce právě ambulantních specialistů. Garantuje jim totiž pouze 98 procent objemu úhrady oproti roku 2011, ze kterých se vypočítávají úhrady pro příští rok.

Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka tak ministr zdravotnictví „trestá lékaře za vlastní neschopnost získat pro zdravotnictví dostatečné finanční zdroje".

Pokud by se podoba vyhlášky významně nezměnila, tak by to podle komory mohlo vést i k omezení dostupnosti, ale zejména kvality péče.

„Česká lékařská komora jednoznačně za protestem stojí. Je ale věcí každého soukromého lékaře, jak se k němu v pátek konkrétně postaví," řekl předseda okresního sdružení ČLK v Přerově Marcel Charvot.

Sdružení odborových organizací skupiny Agel, pod kterou spadá i nemocnice v Přerově, se k protestu České lékařské komory připojilo.

„Zásadně nesouhlasíme s úhradovou vyhláškou pro rok 2013, která významně snižuje příjmy zdravotnických zařízením, a tím ohrožuje kvalitu, dostupnost zdravotní péče pro občany a také ohrožuje mzdy a sociální benefity všech zaměstnanců ve zdravotnictví," uvádí se ve stanovisku odborů.

Péče o pacienty ve zdravotnickém zařízení bude ale v pátek zajištěna tak, jako obvykle.

„S našimi lékařskými odbory komunikujeme a víme, že své kolegy budou chtít podpořit. Veřejnost ale můžu uklidnit tím, že provoz na všech odděleních nemocnice poběží 1. března zcela standardně a k žádnému omezení v poskytování zdravotní péče nedojde," ujistila mluvčí Hana Szotkowská.

Hranická nemocnice péči neomezí

K protestu lékařů se v pátek hranická nemocnice aktivně nepřipojí.

Vzhledem k potřebě akutního provozu a nutnosti ošetření neodkladných případů bude fungovat v plném rozsahu.

„Máme osmdesát procent akutní péče. V rámci Asociace českých a moravských nemocnic jsme se ale dohodli, že protest lékařů budeme vnímat pozitivně. Lékařům byly slíbené zvýšené mzdy v rámci akce „Děkujeme odcházíme", ale finanční prostředky byly uvolněny pouze v roce 2010 a 2011 a už loni nemocnice platily tyto vydobyté mzdové prostředky ze snížených úhrad," sdělil ředitel nemocnice Eduard Sohlich.

Pacienti by ale v pátek nespokojenost lékařů v nemocnici pocítit neměli. Podle ředitele půjde pouze o protest symbolický, který se neodrazí na provozu zařízení.

„Jestli ale bude financování nemocnic v republice pokračovat tímto redukovaným způsobem, pak ve druhé polovině roku opravdu nastanou problémy s dostupností péče. Pokud budou vyčerpány limity, které nám pojišťovny daly, tak spousta plánovaných výkonů bude nedostupných," upozornil Eduard Sohlich.