Distribuční firma totiž stáhla látku z oběhu a zbytku vakcín, které ještě zůstaly na skladech, vyprší platnost koncem srpna. Ministerstvo zdravotnictví ale ujišťuje, že situaci řeší a dodávku zajistí.

„Dosud nám vakcínu dodávala firma z Prahy. Když jsme se na ni teď obrátili, řekli nám její zástupci, že už ji nevyrábí. Oslovili jsme tedy jinou společnost z Prostějova. Ta sice vakcíny dodá, ale nejdříve v listopadu,“ popsal zoufalou situaci přerovský praktický lékař Ludvík Koudelka.

Ten prý musí pacienty, kteří se přišli nechat po desíti letech naočkovat proti tetanu, posílat domů. „Přeočkováni musejí být pacienti s rozsáhlými odřeninami, popáleninami nebo infikovanými ranami. Včasné aplikování látky je ale důležité i pro ty, kteří se po deseti letech přišli nechat přeočkovat. Pokud termín promeškají, musejí podstoupit celé základní očkování znovu a dostanou injekci třikrát po sobě,“ vysvětlil.

V některých ordinacích sice očkovací látky mají, vyprší jim ale platnost koncem srpna. „Od září je tedy už nebude možné používat,“ řekl.

Nedostatek vakcín dělá vrásky na čele i lékařům chirurgie v přerovské nemocnici. Látku totiž nutně potřebují pro pacienty, které ošetřují s krvácivými úrazy.

„Máme na skladě jednu nebo dvě vakcíny. Potřebujeme je ale u každého krvácivého stavu, a těch máme denně minimálně pět. Vakcíny chybí v celém regionu,“ popsala lékařka přerovské chirurgie Karla Janková.

Situaci už řeší vedení nemocnice. „Společnost Středomoravská nemocniční objednala v distribučním centru vakcín dostatečné množství vakcíny Tetavay pro všechny nemocnice – v Přerově, v Prostějově i ve Šternberku. Jejich dodání už firma potvrdila a v současné době čekáme na předání,“ uvedl mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.

Ministerstvo zdravotnictví ujišťuje, že dělá maximum pro zjednání nápravy. „Finanční prostředky na nákup vakcín jsou zajištěny prostřednictvím mimořádné rezervy. Dovoz očkovací látky proti tetanu do České republiky se uskuteční 27. srpna, a bezprostředně poté bude zahájena její distribuce. Lékařům doporučujeme, aby si ji začali s předstihem objednávat,“ uvedla Pavla Bednářová z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

V souladu se zákonem prý proběhlo standardní výběrové řízení, a to stejným způsobem jako v minulých letech.

„Na jeho základě se stalo dodavatelem vakcíny sdružení firem, vedené společností Phoenix lékárenský velkoobchod. Jedinou změnou je, že dodavatel už nevozí očkovací látky do krajských hygienických stanic, ale přímo do ordinací lékařů. Ti si v minulosti museli pro vakcíny sami jezdit do krajských hygienických stanic,“ uzavřela.