Kde se legionelly vyskytují a jaké pro člověka představují riziko?

Jsou všude tam, kde je voda. Je to jejich přirozené prostředí. Pitná i teplá voda nejsou výjimkou. Kolonizují jak velké kancelářské komplexy, hotely, nemocnice, tak běžná sídliště a rodinné domky. Vyskytují se i v půdě a byly popsány infekce zahradníků i běžných zahrádkářů z kompostů i průmyslově vyráběných zahradnických substrátů.

ČTĚTE TAKÉ: V pěti pečovatelských domech v Přerově zjistili bakterii legionelly

Legionell je 58 druhů a jen velmi málo z nich dokáže infikovat zdravého člověka. Ty se vyskytují v přírodě velmi vzácně. V riziku jsou spíše lidé s oslabenou imunitou. Pacienti po transplantacích, s onkologickými diagnózami, s poruchami imunitního systému, se selhávajícími ledvinami, ti co berou kortikoidy, diabetici a další. Legislativně ošetřují vyhlášky ministerstva zdravotnictví legionelly v hotelích a zdravotnických zařízeních. Bytová sídliště, školy, kancelářské komplexy a průmyslové provozy zatím do současné legislativy zařazeny nebyly. Nepodléhají tedy běžnému hygienickému dozoru.

Čeho by se měli lidé v případě pozitivního nálezu vyvarovat?

Pro hodnocení zdravotního rizika prostý nález legionell nestačí. Je nutné znát přesně konkrétní typ legionelly, která vodní systémy kolonizuje. Z toho pak lze usoudit míru ohrožení pro vybrané skupiny obyvatel. Zdraví lidé se tím znervózňovat nemusejí. Děti jsou velmi odolné a jejich nákazy jsou vzácné.

Už výše zmíněné skupiny vnímavých lidí by si ale pozor dávat měly. Lékaři v nemocnicích by měli propouštěné pacienty vždy řádně poučit a seznámit je s možnou prevencí nejen doma, protože to je nejspolehlivější způsob ochrany. Velká sídliště prostě vysterilizovat nelze. Hotely a nemocnice také ne. Riziko legionell je ale možné rozumně minimalizovat.

Jak postupovat v případě obavy, že se ve vodovodním potrubí bakterie usadila?

Pokud to bylo zjištěno v pečovatelských domech, je možné použít lokální dezinfekci a upravit teplou vodu. Prevence je vždy nejlepší, ale stojí peníze. V rodinných domech, které mají většinou dva výtoky v koupelně, je ošetření nejsnazší – stačí jen přehřát vodu na 75 stupňů a propláchnout koncovky. U panelových domů je ale postup složitější, protože se na řešení musejí společně dohodnout vlastníci bytových jednotek nebo nájemníci. Majitel objektu může udělat jen to, na čem se s lidmi dohodne, a je samozřejmě snazší se ochránit sám.

Samostatnou kapitolou jsou cestovní legionelózy z hotelů a turistických komplexů…

Host většinou nemá ani potuchy, jak to vypadá s legionellami v dotyčném hotelu, a ten se tím sám nikde nechlubí. Turisté by si měli dávat pozor při cestách na jih Evropy, protože tamější teplé klima legionellám svědčí. Každý rok je těchto nákaz v Evropě hlášeno kolem sedmi set. Ani naše republika není výjimkou. Někteří domácí i zahraniční turisté se nakazí tady, jiní si to přivezou jako suvenýr. Takové případy jsou ale v naší zemi v řádech jednotek, nejsou jich desítky nebo stovky.

Jak se nákaza projevuje?

Objevíte to velmi rychle, a to podle rychlého nástupu vysokých horeček kolem 40 stupňů, které někdy provází průjem, ale také neurologické potíže. Lidé jsou zmatení a mluví z cesty. Těžký zápal plic musí být okamžitě léčen. Pro přežití je důležitá především rychlá diagnostika. Správná antibiotická léčba bývá většinou úspěšná.