VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legendární dýdžej Bob rozjel v Přerově retrodisco a chystá taneční čaje

Přerov – Pamětníci legendárních „šedesátek" popíjejí kávu nebo pivo na zahrádce před Městským domem a poslouchají známé i méně známé songy. Občas si tipnou, kdo písničku zpívá, nebo nahlas přemýšlejí, kdy ji slyšeli naposled. Někteří nesměle posedávají na lavičkách u kašny. 

5.7.2016
SDÍLEJ:

Retrodiscotéka na zahrádce u Městského domu. Zazněly hity šedesátých a sedmdesátých let, střední a starší generaci hráli jejich oblíbené písničky dva legendární dýdžejové – Juray a Bob.Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Do role dýdžeje se v pátek večer díky přerovské retro diskotéce vrátil Bohuslav „Bob" Přidal, kterému zdatně sekundoval Jirka Pavlištík.

Lidé v Přerově vás znají spíše jako moderátora nebo bývalého mluvčího radnice. Kdy jste začal pouštět hudbu na diskotékách?
To je dobrá otázka, protože letos 7. prosince to bude přesně čtyřicet let, co jsem pořádal první poslechovou diskotéku v klubu Přerovských strojíren. Jmenovala se „Říkali si Brouci" a byla věnována skupině Beatles. Tam jsem asi odstartoval svou „kariéru" discjockeye, dělali jsme poslechové, ale i taneční diskotéky.

Jak to vypadalo na typické diskotéce osmdesátých let?
Byly to zlaté časy diskotéky a atmosféra byla výborná. Na hodinu a půl si přišlo poslechnout hudbu klidně i sto dvacet lidí. Zajímaly je informace o skupině a jejích členech, texty písní… Dnes už je něco takového nepředstavitelné, protože doba je jinde. V té době byl taky velký boom tanečních diskoték. Když jsme dělali v roce 1980 první přerovský Disco Maraton, tak Městský dům doslova praskal ve švech. Tanečníci museli na parketu vydržet několik hodin. Lidé mohli na diskotékách hlasovat také o nejpopulárnější písničku večera. Volili jsme Miss Disco a v Komuně pořádali Disco plesy. Například ples v roce 1981 je zajímavý tím, že na něm poprvé vystoupila skupina historického šermu Markus M. V Komuně, která byla větší než měšťák, se nedalo vůbec projít, kolik tam bylo lidí. Ty roky byly dobré a jezdili jsme i do menších obcí, kde pořádali různé akce hasiči nebo sokoli. Z našeho pohledu to byla zlatá éra.

O co byl větší zájem? O poslechové nebo taneční diskotéky?
Na poslechovky jsme měli vždycky vyprodáno. Vstupné bylo symbolické pět korun, a i když byla jiná doba, lidé byli ochotni sedět a poslouchat hudbu.

Bohuslav Přidal byl na diskotékách v Přerově dýdžejem i v 80. letech.

Bohuslav Přidal byl na diskotékách v Přerově dýdžejem i v 80. letech. Autor: Archiv Bohuslava Přidala

Vlna hitů, která se valila ze Západu, lidem v komunistickém Československu tak trochu unikala. Bylo těžké udržet krok se světem?
My mladí jsem tehdy moc informací neměli a já je čerpal především z Brava a jiných časopisů, které se nám podařilo sehnat. Poslechových diskoték jsme dělali opravdu hodně – kromě vzpomínky na Beatles, která měla několik repríz, to byla další s názvem „Hraje a zpívá Abba," jiné jsme zase věnovali holandské nebo italské hudbě. Vzpomínalo se i na Elvise Presleyho a nebo Johna Lennona, který zemřel v roce 1980. Později jsme začali používat i audiovizuální projekci. Dlouhá léta jsem spolupracoval se Zdeňkem Blažkem, v Přerově známým pod přezdívkou Wincha. Tvořili jsme tehdy Duo Bo-Wi, což znamenalo Bob a Wincha. Nasadili jsme na Škodu 100 reprobedny a světla a vyrazili třeba na nedělní čaje do Dřevohostic, kde bylo tak šest set lidí, kteří se dobře bavili. Na dnešních diskotékách, ale nebudu to kritizovat, protože je jiná doba, mi mluvené slovo chybí. Vždycky jsme se lidem snažili říci, co právě hraje za kapelu, odkud je, a pokud byla možnost, tak i to, o čem zpívá. Dnes přijdete na diskotéku, v tom lepším případě se řekne „Dobrý večer" a už jede jenom hudba bez přestávky.

Jak tehdy probíhala volba Miss Disco?
Porota sledovala taneční vystoupení a chování na parketu, a pak se to sečetlo. Nechci to bagatelizovat, ale bylo to takové „Hoří, má panenko" ve slušnější úpravě. Výherci dostali putovní LP desku, kterou jsme nechali vyrobit ve stolárně – vítězka si ji tedy mohla rovnou v sále uřezat. Pořádali jsme také hitparády, do kterých se lidé vždycky zapojili. Do dneška si třeba pamatuji, že v roce 1980 vyhrála hitparádu na Disco Maratonu v Přerově Olivia Newton John se skladbou Xanadu. Byla chuť a publikum vždycky ochotně spolupracovalo.

Tenkrát ve tři, dneska v osm

Jak vlastně vznikl nápad oprášit zapomenutou tradici a uspořádat retro diskotéky?
Na popud Kulturních a informačních služeb města jsme se vrátili do nostalgie, protože prý frčí retro. Napadlo mě, že bychom udělali pořad s názvem Ring volný, aneb tvůrčí dílna diskotéky. Ten ring nebereme jako místo boje, ale jako místo setkání. Říkal jsem si, že by nebylo špatné vzít k sobě někoho, kdo tu dobu sice nezažil na vlastní kůži, ale k hudbě se stále vrací. Jirka Pavlištík je přesně o generaci mladší než já, takže i když šedesátá a sedmdesátá léta neprožil, na diskotékách po něm tuto hudbu chtějí. Udělali jsme to tak, že ani jeden z nás neví, co bude hrát ten druhý. On neví, jaké písničky mám nachystané já, a já vůbec nevím, které si připravil on.

Kdy se mohou lidé těšit na další retro diskotéku?
Domluvili jsme se, že začneme první prázdninový pátek, tedy 1. července. Poslední retro diskotéka připadne na závěr prázdnin – pátek 26. srpna, kdy bychom si chtěli připomenout osmdesátá a devadesátá léta. Písničky bylo hodně složité vybrat a v první fázi jsem jich měl tak na dva dny hudby. Nakonec jsem to ale vzdal a řekl si, že budu brát citem – podle toho, co mě oslovuje.

Chystáte do budoucna další takové akce?
V Přerově se dříve chodívalo na taneční čaje, které už dnešní generace nezná. Byly vždycky v neděli od tří hodin odpoledne do sedmi do večera. Zkusíme pozvat tu naši generaci, která tvrdí, že tady pro ně nic není. Budeme mít tři taneční čaje pod názvem: „Tenkrát ve tři, dneska v osm". Protože dnes bychom asi v neděli ve tři nikoho ven nedostali, zkusíme to v sobotu od osmi večer do půlnoci. První taneční večer by zahrála skupina Re-Vox, druhý Synkopa, a zkoušíme sehnat i další hosty, kteří působili v oblasti populární hudby tady v Přerově. Je vidět, že podobná zábava lidem chybí, protože když je Silvestr nanečisto, tak je měšťák plný.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

5.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté 1. FCV Přerov (v modrém) proti Hněvotínu
26

Viktorka popáté v řadě neinkasovala a v pohodě přehrála tápající Hněvotín

Přerovští Zubři. Ilustrační foto

Po vyrovnání studená sprcha. Zubři v závěru ztratili duel ve Frýdku

Převrat na Přerovsku: triumf ANO a Okamury, debakl ČSSD

Obrat o sto osmdesát stupňů. Tak by se daly charakterizovat letošní volby do Poslanecké sněmovny na Přerovsku.

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

Lídr ODS Michal Zácha v Olomouckém kraji, který pochází z Přerova, nakonec v Poslanecké sněmovně neusedne. 

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení