Zastupitelé v Bochoři totiž požádali město Přerov, které je dlouholetým vlastníkem komplexu, o získání lázní do svého nájmu. Časem je prý dokonce možné, že se lázně stanou majetkem a „rodinným stříbrem“ obce.

„Podali jsme tento týden oficiální žádost na město, o které by měla rozhodnout rada. O lázně máme totiž velký zájem a hodně nás v úsilí na jejich získání podporují i místní občané. Lidé si myslí, že lázně s tak dlouhou tradicí, by neměly zaniknout,“ uvedl starosta Bochoře Ivan Michna.

Rozhodující pro to, zda se obec Bochoř stane po Službách města Přerova novým provozovatelem lázní, však bude výše nájmu.

„Chtěli bychom lázně získat do svého nájmu až do roku 2010, a to i s předkupním právem. Nějaké výraznější investice zde zatím nejsou nutné. Máme v plánu spíše rozšířit služby a zařízení více zpropagovat, protože široká veřejnost a lidé ze vzdálenějšího okolí toho o léčebných účincích zdejší vody moc neví,“ podotkl dále starosta Michna.

Lázně Bochoř ukončily činnost v červnu. O dalším osudu bochořských lázní debatovali na svém zasedání tento týden také zastupitelé v Přerově. Radní totiž navrhli vyjmout lázně z majetku města a pro tento návrh se vyslovila většina přítomných členů zastupitelstva.

Do diskuse se na jednání zapojili i občané. „Dozvěděla jsem se, že lázně končí a majetek se vyjme ze Služeb města. Zaměstnanci by chtěli něco podnikat, ale nevíme, zda se lázně dají vůbec zachránit,“ řekla na jednání zastupitelstva jedna z občanek.

Zástupci vedení města uvedli jako hlavní argument toho, proč se potřebují majetku zbavit, fakt, že jsou lázně neziskové.

„Jejich ztráta je přes milion korun. Původně jsme chtěli, aby se staly nestátním zdravotnickým zařízením, to se nám však nepodařilo,“ shrnul náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS). Podle něj město na provoz finančně doplácí.

Radní nyní zvažují dvě varianty – zda lázně prodají, a nebo pronajmou. Bochořské lázně patří k nejstarším lázeňským místům na Moravě a ve třicátých letech minulého století byly hojně navštěvovány pacienty, kteří trpěli kloubními chorobami a revmatismem.

Kvůli léčivému účinku zdejší sirnatoželezité vody se zapsaly do povědomí veřejnosti jako „moravské Piešťany“.

„Léčebný účinek pramenu vody v Bochoři je na úrovni Piešťan. V minulosti se v lázních prováděly různé procedury – od zábalů přes koupele až po masáže, které měly pro pacienty blahodárné účinky,“ připomněl bochořský starosta Ivan Michna. Pokud se vedení bochořské radnice podaří dohodnout s městem Přerov, obnoví se provoz lázní už v září.